Side Kültür Turizminde Gözbebeğidir

Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, Side’yi diğer turizm destinasyonlarından ayıran en önemli özellik tarih, kültür ve arkeolojik varlık zenginliğidir

SIDE-MANAVGAT/ANTALYA – Antalya Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, Türkiye’nin turizminin kültür, tarih ve arkeolojik varlıkları tanıma turizminde gözbebeği destebesyonu Side de kaçak, izbe , antik kentin estetik dokusu ile sivil mimari dokusunu bozan yapılar yıkılınca tarihinin yeniden gün yüzüne çıktığını söyledi.

Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, Side’yi diğer turizm destinasyonlarından ayıran en önemli özelliğini tarih, kültür ve arkeolojik varlık zenginliği olduğunu vurguladı. Side Antik Kentte toprak altındaki tarihi ve kültürel varlıklarının gün yüzüne çıkmasında İzmir Efes’te sonra ilk kazmayı 75 yıl önce Ordinaryüs Prof. Dr. Arif Müfid Mansel olduğunu söyledi.

Başkan Şükrü Sözen, Side’nin arkeolojik varlıklarının gün yüzüne çıkarılması bda büyük emekleri bulunan Ordinaryüs. Prof. Dr. Arif Müfid Mansel, Prof. Dr. Jale inan, Dr. Ülkü İzmirligil, Prof.Dr Mehmet Özhanlı, Prof. Dr Zeynep Ahunbay, Prof. Dr Hüseyin Sabri Alanyalı ve Kazı çalışmalarını yürüten Prof. Dr. Feriştah Alanyalı hocamıza teşekkürü bir borç bildiklerini söyledi.

Başkan Şükrü Sözen,” Manavgat Belediyemiz ve Tarihi Kentler Birliği-ÇEKÜL işbirliğiyle “Kültürel Miras Alanlarında Dayanıklılık Çalıştayını”, Antik Side’mizde gerçekleştirdik.

Çalıştayına katılan değerli öğretim üyelerimize, kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticilerine, sivil toplum kuruluş temsilcilerine ve tüm katılımcılarımıza teşekkür ediyorum. Side değerimizi gözümüz gibi koruyacağız. Side dünya da tarih, kültür ve arkeolojik varlık zenginliği bakımından İtalya Roma da bile olmayan arkeolojik varlığa sahip.” diye konuştu.

Çalıştaya katılan arkeolog ve akademisyenler Manavgat Belediyesinin tarihi ören yerinde Osmanlı döneminin cumvalı evlerini restorayonu ve tarihi dokuyu korumaya yönelik çalışmaları ile Prof. Dr Feriştah Alanyalı nın yapılanlar bölgesinde yaptığı çalışmaları golf araçlarına binerek yerinde inceledi.

ABDURRAHMAN BÜYÜKKESKIN

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: