Pandemi Darbesi İle Gezginlerin Seyahat İsteği Değişti

Pandemi sonrası 2022’de gezginlerin istekleri, turizm endüstrisinde ortaya çıkarılan duygular, belirgin bir şekilde seyahatlerde farkı hissettiriyor

NEW YORK – Geçen yıl pandemi sonrası yolculuğu hakkında çok konuşulmuştu . Pandemi sonrası 2022’de gezginlerin istekleri, turizm endüstrisinde ortaya çıkarılan duygular, belirgin bir şekilde seyahatlerde farkı hissettiriyor. Bu fark sadece harika bir geziye çıkmak ya da nasıl seyahat ettiğimizle ilgili değil. Hatta özel jetler ve yat kiralama hakkında bazı ilginç veriler bile bulunuyor. Ama asıl soru “Neden seyahat ediyoruz?” oluyor.

Tatile kaçış, özellikle son iki yıl süren pandeminin baskısı sonrası birçokları için bir özlem haline geldi. Ama bundan daha fazlası var. Kalplerimizi ve zihinlerimizi açan ve çevremizi, dünyayı tanımak için seyahat önem kazanıyor. İnsanlar, harika bir kaçamak yapmanın kendilerine fayda sağladığı kadar, seyahatlerinin çevreye ve yerel topluluklara fayda sağlamasını istiyor. Çoğu yerde aşılı gezginler için karantina kısıtlamalarını kaldırması, dünyanın bir süredir olmadığı bir şekilde seyahatlere açıldığı anlamına geliyor.
Arama sitesi KAYAK’ın aramalarında yüzde 108’lik bir artış olduğu ve seyahat cephesinde işlerin iyi gittiği söyleniyor. Karaya , demiryoluna, havaya veya denize gitmeye hazır mısınız? 2022 yazının en büyük seyahat trendlerine birlikte bakalım.

SEYAHATTE AKTİVİTE ARAYIŞI
Kind Traveller tarafından hazırlanan 2022 Etki Turizmi Raporuna göre , gezginlerin yüzde 96’sı ceplerindeki Dolar’ların ziyaret ettikleri topluluklar ve çevre üzerinde olumlu bir etki yaratmasının önemli olduğunu söyledi. Belize, Kosta Rika (KAYAK, sürdürülebilir lüks efsanesi Four Seasons Resort Costa Rica, Peninsula Papagayo’da kalmak için uçulan havaalanı olan Liberya için yapılan aramaların yüzde 94’lük bir artış gösterdiğini ortaya koyuyor. Hawaii , en çok tercih edilenler olarak ortaya çıktı . Yıldız gözlemi ve glamping gibi eko-aktiviteler ilk tercihler oldu. Gezginlerin ayrıca küçük işletmeleri himaye eden, yerel hayırsever kuruluşlarla ortak olan ve sürdürülebilirlik girişimlerine sahip otel markalarını aktif olarak arama olasılıkları da giderek artıyor.

2. “RÜYA GEZİLERİ” ARTIK SADECE BİR FANTAZİ DEĞİL
Son birkaç yıl bize bir şey öğretti. O da hiçbir şeyin kalıcı olmadığı ve geleceğin belirsiz olduğudur. İnsanlar bunu ciddiye alıyor ve günü yaşamak için yarın yokmuş gibi seyahat ediyor. Seyahat harcamaları pandemi öncesi seviyeleri aşıyor. Yakın tarihli bir Virtuoso anketine göre, lüks seyahat isteyenlerin yüzde 76’sının, Güney Afrika’da safari veya özel bir yelken gezisi gibi birinci sınıf seyahat deneyimlerine yönelik taleplerinde artış görüldü. Machu Picchu ve Antarktika gibi geziler trend oluyor. Expedia , Maldivler’in de yaz rezervasyonları için normalin çok ilerisinde olduğunu bildiriyor. Bir su üstü bungalovunun hayalini mi kuruyorsunuz? Gezginler Six Senses Laamu, Maldivler ve Gili Lankanfushi’yu tercih ediyor.

3. AİLE SEYAHATLERİ HER ZAMAN DAHA ÖNEMLİ
İki yıl boyunca kaçırılan düğünler, doğum günleri, mezuniyetler, yıldönümleri, tatiller ve daha birçok özel günün ardından insanlar en çok sevdikleri insanlarla birlikte olmak için bir anı bile kaçırmak istemiyor. Çok kuşaklı aile gezileri artıyor. Hotels.com’da bebek beşikli tesis aramaları yüzde 65 arttı. Ebeveynler de giderek artan bir şekilde çocuk bakımı seçenekleri ve bağlantılı odaları olan otelleri arıyorlar. Kaybedilen zamanı telafi etmeye hevesli aileler, Vrbo rezervasyonlarındaki artışın kanıtladığı gibi, hep birlikte kalabilecekleri evleri dolaşıyor . Harika çocuk kulüpleri ve hatta küçükler için eğitim programları bulunan her şey dahil tatil köyleri de yüksek talep görüyor.

4. İNSANLAR Hâlâ GİZLİYİ TERCİH EDİYOR
Sosyal mesafe bitmiş olabilir veya sona eriyor olabilir, ancak insanlar hala mahremiyet ve kendi alanlarını istiyorlar. EYOS ile birkaç günlüğüne özel bir yat kiralamak, özel için ticari uçuşlar yapmak veya tenha bir villa kiralamak isteniyor. Özel jetler ve ısmarlama yelken gezileri çoğu insan için mali açıdan uygun olmasa da, özel bir villa kiralamak kesinlikle mümkün! Banka hesaplarını tüketen fiyat etiketi olmadan mahremiyet ve yayılma alanı sunan muhteşem kiralık tatil evleri bulabilirsiniz. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, Vrbo mülklerine olan talep, geçen yazın yaklaşık yüzde 15 oranını çoktan aştı.

5. SAĞLIK BİRİNCİ ÖNCELİK
Kişisel bakım, sağlık sektöründeki herkesin 7 gün 24 saat hakkında konuştuğu gibi görünen bir terim değildir. Google arama sonuçlarına göre gezginler için sağlık artık gerçekten önemli. Bunun tatilde nasıl ortaya çıktığı herkes için farklı görünüyor. Bazı insanlar yoga inzivalarına gitmeyi tercih ediyor. Diğerleri, Canyon Ranch Woodside ve Miraval Arizona Resort & Spa gibi sağlıklı yaşam merkezlerini kontrol ediyor. Oteller, daha fazla spa ve sağlıklı yaşam seçeneği veya oda içi rahatlatıcı uyku olanaklarıyla talebe yanıt veriyor. Örneğin Cavallo Point’in konukları organik gece çayını yudumlayabilir ve Bryte Restorative Beds’de uyuyabilir. Ve Madeline Hotel & Residences, Auberge Resorts Collection , lüks yürüyüş inziva yeri RESET Telluride ile özel bir ortaklığa giriş yapıyor.

6. HER ŞEY PLANLA İLGİLİ VE BÜTÇE
Bir yaz plaj tatili yeni bir şey değil. Ama insanların o güneşi içinize çektikleri yer burası biraz farklı. Elbette, New England sahil kasabaları her zaman gezginleri memnun edecektir. Bununla birlikte, genellikle kış seyahatiyle ilişkilendirme eğiliminde olduğumuz daha cüzdan dostu sahil destinasyonları, bütçe bilincine sahip tatilcileri cezbetmektedir. Punta Gorda, Florida için KAYAK aramaları yüzde 154 arttı. San José del Cabo ve Cancun, Meksika’nın yanı sıra ABD Virgin Adaları, Bahamalar ve Curacao gibi Karayip destinasyonları da dolu. Google’a göre Fort Lauderdale, Punta Cana, Fort Myers, Key West ve Nassau yazın en sıcak noktalarından bazıları.

7. HERKES AVRUPA’YA ATILIYOR
Avrupa’da bir yaz tatili şaşırtıcı bir şey değildir. Ancak Covid nedeniyle çok ara verdikten sonra, insanlar en sevdikleri Avrupa destinasyonlarına geri dönmek ve yenilerini keşfetmek için çok heyecanlılar. Scott Dunn’ın yaz rezervasyonlarının neredeyse yüzde 50’si Avrupa için. Uzmanların verileri, Avrupa’nın bu yaz ABD’li gezginlerin gittikleri yerler içinde ilk ona girdiğini gösteriyor; Yunanistan , İtalya, Fransa ve İspanya en üst sıralarda yer alıyor. KAYAK verileri bu eğilimi destekliyor. Örneğin Palma de Mallorca , arama payında yüzde 77’lik bir artış gördü. Bu, odanızı Can Bordoy Grand House & Garden’da rezerve etmenin en iyisi olduğu anlamına gelir. Yunanistan şu anda tüm Scott Dunn yaz rezervasyonlarının yüzde 20’sini oluşturuyor.

8. VEYA, HAWAİİ’YE ALOHA DEMEK
Hawaii , pandemi boyunca imrenilen bir yer olmaya devam etti. Ancak, herkesin bildiği gibi katı giriş koşulları bu ay kaldırıldığından, Aloha Eyaletine olan ilgi hızla arttı. Expedia, duyurunun 1 Mart’ta yapılmasından bu yana Hawaii’nin Oahu ve Maui gibi başlıca turizm merkezlerine yapılan yaz gezileri için yapılan aramalarda yaklaşık yüzde 30’luk bir artış gördü. Cennet için yüksek bir bedel ödemekten endişe ediyorsanız, endişelenmeyin. Yoğun sezondan hemen önce veya sonra rezervasyon yaptırırsanız, hala oldukça tatlı fırsatlar var. Belki bu, Mayıs sonu veya Eylül başı bir geziyi düşünmek anlamına gelir?

9. VE ŞEHİRLER DE GERİ DÖNDÜ
Pandemi sırasında büyük şehirler büyük bir darbe aldı. Aşıların piyasaya sürülmesinin başarısı ve insanların Covid’e karşı daha az temkinli hale gelmesiyle birlikte yemek, gece hayatı ve turistik mekanlarla ilgili heyecan bir kez daha artıyor. Expedia’daki talep, gezginlerin New York City , Seattle, Boston, San Francisco, Nashville ve Chicago gibi hareketli kentsel alanlara geri dönmeye hazır olduğunu gösteriyor . En iyi kısım? Yaz aylarında oldukça harika otel fırsatları yakalayabilirsiniz. Walker Hotel Tribeca’da sadece 229$ ‘a bir oda tutabilirsiniz . Gold Coast’taki beş yıldızlı Viceroy Chicago için 375 dolardan başlayan fiyatlar , büyük bir tatil zaferidir.

10. SEYAHAT EKİPMANLARı DAHA İNSAN DOSTU
Sık uçan bir yolcuysanız, her şeyi baş üstüne sığabilecek bir el bagajına koyma isteğiniz yeni bir şey değildir. Her zaman bir çantayı kontrol etmek seyahatte sürecin bir parçası olmuştur. Havayolu bagaj ücretlerinin maliyeti ve her şeye minimal bir zihniyet katmaya çalışan insanlar ile, kabin bagajları önemli bir an yaşıyor. Google, “bagaj ne kadar büyük olabilir” araması geçen ay iki katından fazla arttı. Yalnızca bir el çantasıyla bir yıl boyunca dünyayı dolaşan biri olarak , bu trend gerçekten de benim asalak yollarıma hitap ediyor. Yeni sert yüzeyli Calpak Hue Mini Carry-On valicim ve bir biletbana yeterlidir. Cadence’in sızdırmaz kapsülleri gibi, seyahat etmeyi daha sezgisel hale getiren valizler ve harika portatif ve makyaj malzemesi taşıyıcıları satışları da yükseliyor.
LINDSAY COHN – PUREWOW

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: