Otellerin Durumu Uçak Krizinden Daha Kötü

Antalya’ya 2022 yılı turizm sezonunda 9 milyon turist gelmesi beklenirken Rusya’nın Ukrayna’ya saldırması sonrası beklentinin hayal olduğnu söyledi.

Side-Manavgat/Antalya – Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, Alanya, Kemer, Manavgat, Side, Kundu gibi destinasyonlarında otelcileri, turizm çalışanlarını ve turizm esnafını çok zor bir yıl beklediğini söyledi.

Antalya’ya 2022 yılı turizm sezonunda 9 milyon Rus, Ukrayna, Belarus ve Bağımsız Devletler Topluluğu(BDT) ülkelerinden turist gelmesi beklenirken Rusya’nın Ukrayna’ya saldırması sonrası beklentinin hayal olduğnu söyleyen
Çetin Osman Budak şöyle konuştu: ”Rusya’nın Ukrayna’ya saldırması sonrası bu hayal oldu.

Antalya’ya gelen 16,5 milyon turistin yüzde 55’ni Rus ve Ukraynalı turistler oluşturuyor. Bir turizm destinasyonuna pazar oluşturmak öyle kolay olmuyor. Rus turist pazarının oluşması 30 yıllık bir kimin sonucu. 2016 yılında uçak düşürme krizinde yaşadığımız sorundan daha büyük bir sorunla karşı karşıyayız. Rus turist gelmezse Antalya’da en fazla zararı Kemer, Alanya, Kundu, Lara , Antalya merkez ve Side destinasyonları zarar görür. ”

TÜRK HAVA YOLLARI AMBARGO YİYEBİLİR
Türkiye genelinde 1 milyon 400 bin turizm çalışanının bulunduğuna dikkat çeken Çetin Osman Budak, pandemi döneminde bir İspanyol, bir Almanya, bir portekiz, bir Fransa’ya göre bir italya ve Yunanistan’daki turizm çalışanları turistik işletmelere , seyahat acentelerine göre en düşük pandemi desteği veren ülkenin Türkiye olduğunu bildirdi.

Pandemi döneminde turizm seyahat hareketlerinin kısıtlanması nedeniyle Almanya’nın büyük turizm seyahat operatörü devi TUİ ile Lufthansa’ya çok büyük destekler ve hibe desteğinde bulunarak ayakta kalmasını sağlığını anlatan Budak şöyle devam etti: ” Rus turizminde savaş nedeni ile çok büyük belirsizlik var. Antalya turizminin yüzde 55’ni Rus ve Ukraynalı turistler oluşturuyor. Pandemi döneminde turizm çalışanlarına verilen Kısa Dönem İşsizlik Ödeneği, Ru turistleri ağırlayan otellerde çalışan turizm çalışanlarına yeniden verilmeli. Zaten sektörde çalışanlar sezon kısalığı nedeni ile 6 ay ancak çalışıyor. Turizmci esnafına ve turistik işletmelere ve otelcilere Turizm Garanti Fonu oluşturarak desteklenmeli. Eğer bunlar olmazsa Antalya’da Gazipaşa’dan Kaş’a kadar 85 milyar Dolarlık turizm yatırımı oteller var. Bu oteller, turizmin kötü geçmesi durumunda Suudlu, Katarlı, Birleşik Arap Emirlikleri(BAE) sermayesine kelepir fiyatına satılır. Satılıncada Türkiye ve Antalya turizmi biter.Ayrıca, Antalya’ya, Aydın’a , Muğla’ya ve Gazipaşa’ya Rus turist getirmede Türk Hava Yolları(THY) ambargo yiyebilir. Kötümser olmayalım ama; olabilir?.’
Abdurrahman Büyükkeskin

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: