Otellerde Kat Görevlileri En Az 5.500 Lira Almalı

Antalya’da turizm sezonun açılışına sayılı günler kala oteller arası eleman kaydırma başladı. 370 bin turizm çalışanın bulunduğu Antalya’da aktif turizm sezonunda sektörü en çok çektiği sıkıntı pandemi döneminde kaybettiği kalifiye elemanları yeniden bir araya getiremiyor.

Otellerin en fazla eleman açığı olduğu bölümler kat görevlisi ve yabancı dil bilen garsonlar oldu.

Bunlar başka otellere gitmesin diye maaşları asgari ücret olan 4 bin 250 liradan 5 bin 300 liraya çıkarılıyor. Buna rağmen transferler durmuyor ve kat görevlisi ile yabancı dil bilen garsonların sezon öncesi başka otele geçişleri hızlandı.

PERSONELİ KAYBETMEK İSTEMİYORLAR
Antalya Turizm Çalışanlarının Haklarını Koruma, Gözetleme ve Koruma Platformu Hasan Duman şunları anlattı: “Turizm sektöründe sezonda en fazla aranan eleman kat görevlisi. 7 ile 10 yıl aralıksız otelde çalışan kat görevlisi bay ve bayanlar bel, boyun fıtığı ağrısı nedeniyle turizme veda etmek zorunda kalıyorlar. Personeli elinde tutmak isteyen bazı oteller kat görevlilerinin maaşını 5 bin 300 lira yaptı. Ayrıca garsonların maaşlarını 6 bin lira yaptı.

TRANSFER ETIK DEĞIL
Oteller arası farklı ücret oteller arası turizm çalışanları transferlerini sıklaştırdı. Oteller arası eleman transferi turizm “etiğine” uygun bir davranış değil. Kat gorevlilerin maaşları otellerin ortak deklarasyonu ile 5 bin 500 lira olmalı. Kat görevlileri verilen odaları yetiştirmek için öğle yemeğine bile inmiyor. Yüksek enflasyonda asgari ücretle kat görevlisi çalıştırmak çok büyük ayıp. İspanya da kat görevlisinin maaşı 1400 Euro. Türk Lirasına göre 22 bin 400 liradır.”
ABDURRAHMAN BÜYÜKKESKIN

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: