UNESCO Turkey Touristica Photo Safari Ekibi Haftaya Xanthos Ve Letoon Antik Kenti’ni Fotoğraflayacak

Bursa Cumalıkızık – Safranbolu foto safarisinde ödül alanlar 23 Ekim’de Fethiye’de ilan edilecek. UNESCO Foto Safari’nin Bursa ve Safranbolu turunun kazananları 23 Ekim’de açıklanacak

Türkiye’deki 17 UNESCO Dünya Kültürel mirasında düzenlenen Foto Safari etkinliği, fotoğraf tutkunlarının yoğun katılımıyla devam ediyor. 26 Eylül’de Kapadokya’dan başlayan safari, geçtiğimiz hafta Bursa Cumalıkızık ve Safranbolu turunu gerçekleştirmişti. Ülkemizde her dünya mirasında yapılan safaride, seçici kurul üyelerinin belirlediği ilk 3 kişi para ödülü alıyor. Birinciye 5 bin, ikinciye 4 bin, üçüncüye 3 bin TL ödül veren organizasyonda seçici kurul en iyi fotoğrafı seçerken; estetik ve grafiğine bakmasının yanı sıra, kültürel mirası yansıtmasını ve tarihi dokuyu hissettirmesini dikkate alıyor. Türkiye’deki kültürel, tarihi ve doğal zenginliklerin tanıtımı amacıyla gerçekleştirilen ve 17 UNESCO mirasını kapsayan etkinlik, Türkiye Turizm Tanıtma ve Geliştirme Ajansının (TGA) desteği, Türkiye Tanıtma Platformu (TUTAP), Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED), Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği (TUYED) iş birliğinde düzenleniyor.

Foto Safari, Xanthos ve Letoon turuyla 21-24 Ekim’de Fethiye’de yoluna devam edecek
18 Yaşını tamamlamış her fotoğraf severin katılabildiği safarinin dördüncü ve beşinci etabı önümüzdeki hafta 21-24 Ekim’de Fethiye yakınlarındaki Xanthos Antik Kenti ve Letoon Antik Kenti’nde gerçekleşecek. Safariye katılan fotoğraf severler ayrıca Pınara kent patikaları ve Patara’yı da fotoğraflayacak.

Safari’de çekilen fotoğraflar ülke tanıtımında kullanılacak
Sosyal sorumluluk projesi olan safaride, fotoğraf sanatçılarının çektiği fotoğraflar, dereceye girenler ya da sergileme ödülü alanlar, Türkiye’nin tanıtımında kullanılacak. Cep telefonuyla çekilmiş fotoğrafların da yarışabildiği Foto Safari’ye, profesyonel veya amatör fotoğraf çekmeyi seven herkes katılabiliyor.

PROJENİN AMACI
UNESCO unsurlarımızı yurt içinde ve yurt dışında tanıtmak,
Unsur illerimizde turizm gelirlerine katkı sağlamak,
Türk turizminde alternatif turizm çeşidi olan Foto Safari olgusunu yerleştirmek ve geliştirmek,
Ulusal ve Uluslararası tanıtımlarıyla UNESCO miraslarımıza olan ilgiyi arttırmak.

SEÇİCİ KURUL ÜYELERİ:
Faruk Akbaş (Fotoğraf Sanatçısı, Gezgin, Yazar),
Mustafa Seven (Fotoğraf Sanatçısı, İçerik Üretici),
Prof. Oktay Çolak (Fotoğraf Sanatçısı, Akademisyen),
Ömer Serkan Bakır (Fotoğraf Sanatçısı, Fotoğraf Dergisi Genel Yayın Yönetmeni),
Erkan Tabakoğlu (Fotoğraf Sanatçısı),
Ali Murat Coruk (Fotoğraf Sanatçısı, Kültür ve Turizm Bakanlığı Şube Müdürü),
Serdar Karaduman (Art Director)

PROJEYİ DESTEKLEYEN KURULUŞLAR
Türkiye Tanıtma Platformu (TUTAP),
Türkiye Otelciler Federasyonu TÜROFED,
Turizm yazarları ve Gazetecileri Derneği (TUYED),
Türkiye Turizm Tanıtma ve Geliştirme Ajansı (TGA)

PHOTO SAFARİNİN GERÇEKLEŞECEĞİ ŞEHİRLER VE UNSURLAR:
Göreme Milli Parkı ve Kapadokya (Nevşehir), Bursa ve Cumalıkızık, Safranbolu (Karabük), Xanthos-Letoon (Antalya – Muğla), Nemrut Dağı (Adıyaman – Kahta), Göbeklitepe Arkeolojik Alanı (Şanlıurfa), Diyarbakır Kalesi ve Hevsel Bahçeleri, Ani Arkeolojik Alanı (Kars), Hattuşa (Boğazköy) – Hitit Başkenti (Çorum), Çatalhöyük Neolitik Kenti (Konya), Bergama Çok Katmanlı Kültürel Peyzaj Alanı (İzmir), Efes (İzmir), Selimiye Camii ve Külliyesi (Edirne), Troya Antik Kenti (Çanakkale), Çatalhöyük (Konya), Pamukkale-Hierapolis (Denizli), Afrodisias (Aydın) ve İstanbul.

UNESCO PHOTO SAFARİ BASIN İLETİŞİMİ:
Yasemin Arslan WhatsApp: 0538 021 62 47

UNESCO PHOTO SAFARİ’YE KATILIM VE BAŞVURU İÇİN
Seralp Akın WhatsApp: 0532 315 14 28

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0Shares