22 Haziran’da Başlayan Turizm Sezonu 20 Kasım’da Bitecek!

Antalya Side Unser Turizm Seyahat Acentesi Sahibi Aziz Günyeli, pandemi tedbirleri kapsamında Antalya’da 22 Haziran sonrası başlayan turizm sezonunun rezervasyonlara bakıldığında 20 Kasım tarihinde sona ereceğini bildirdi.

Antalya’da yeni tip Corona Virüsü(Covid 19) korunma tedbirleri kapsamında seyahat kısıtlaması nedeni ile 2020 yılının Alman, Avrupa ve İskandinav ülke turist kaybının yüzde 90 oranında olmasının turizm bakımında ” kayıp yıl” olarak tarihe geçtiğini kaydetti. Turizmci Aziz Günyeli,” Antalya İl Kültür Turizm Müdürlüğü’ 13 Eylül 2021 yılı tarihinde turizm kentine gelen turist sayısı ile alınan verilere göre gelen turist sayısı geçen yıl aynı döneme göre yüzde 202’lik artışla 6 milyona ulaştı. Pandemi öncesi Antalya’ya gelen yabancı turist sayısı 16 milyon 700 bindi. Bunun 6,8 milyonunu Rus, Polonyalı, Ukraynalı ve Bağımsız Devletler Topluluğu(BDT) ile Baltık ülkeleri yer aldı. Antalya Turizminin 25 Yıllık tarihine bakıldığında başta Alman turist olmak üzere Avrupa turistler oluşturuyor. Her ne kadar son 10 gün içinde Rus turist önde görüncede Antalya turizmi Alman ve Avrupalı turist ile özdeşmiştir.Aşılamada il bazında yüzde 65’i yakalarsak 2022 turizm sezonunun 2019 rakamlarını yakalayacağını umut ediyorum. ” dedi.

Eylül Ayında da Artış Devam Ediyor
Alınan verilere göre geçen yılın Eylül ayının ilk 13 gününde, 445 bin 097 kişinin ziyaret ettiği Antalya’ya, bu sene aynı süreçte 757 bin 461 turist geldi. Eylül ayının ilk 13 günü itibariyle turist sayısında artış oranı yüzde 70 olarak gerçekleşti.
Abdurrahman Büyükkeskin

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0Shares