Fethiye Karaçulha Yörük Şöleni 24-25 Temmuz’da Yapılıyor

Fethiye Karaçulha Gönüllüleri Derneği Başkanı Halil Hancı: Her hangi bir aksilik olmaz ise 24-25 Temmuz’da Yayla Karaçulha’da şölenimizi yapacağız’ dedi.

Fethiye Karaçulha Gönüllüleri Derneği tarafından her sene gerçekleştirilen Karaçulha Yörük Şöleninin bu yılki tarihi belli oldu. Geleneksel hale getirdikleri Karaçulha Yörük Şöleninin bu yıl 24-25 Temmuz tarihlerinde yapılacağını dile getiren Fethiye Karaçulha Gönüllüleri Derneği Başkanı Halil Hancı, ‘Yapılan açıklamalarla normalleşme bazında biraz daha serbestleşti. İnşallah o tarihte uygun olursa pandemi nedeni ile her hangi bir yasak gelmezse biz Karaçulha gönüllüleri derneği olrak yönetim kurulu toplantımızı da yaptık. Her hangi bir aksilik olmaz ise 24-25 Temmuz’da Yayla Karaçulha’da şölenimizi yapacağız’ dedi.

Her yıl yapılan ve geleneksel hale gelen Karaçulha Yörük Şöleninin bu yıl da bir çok etkinliğe ev sahipliği yapacağını vurgulayan Başkan Hancı, “Şölenimizi Cumartesi-Pazar yapıyoruz. Hafta sonu olması için… Cumartesi günü akşam Yöresel ve yerel sanatçılarımızdan oluşan yaren gecesi yapıyoruz. Tiyatrolarımız oluyor. Bu şekilde geceyi sonlandırıyoruz. Pazar günü öğlen saatlerine doğru tüm halkımız ile birlikte tamamen yöresel bir gelin alma yapıyoruz. Yörük yürüyüşü yapıyoruz. Akabinde şölen alanımızda çeşitli yarışmalar düzenliyoruz. Örneğin çuval yarışı, eşek yarışı, çeşitli halat yarışı gibi yarışları gerçekleştiriyoruz. Kısacası halkımızın eski kültürüne örfüne ait çeşitli yarışmalar ve etkinlikler yapıyoruz. Hemen onun arkasında tiyatromuz ve sanatçılarımızdan oluşan bir ekip oluşturup bir konser yapıyoruz. Ve gecemizi bu şekilde sonlandırıyoruz” şeklinde konuştu.

Pandemi nedeni ile gelebilecek her türlü karara hazırlıklı olduklarını belirten Fethiye Karaçulha Gönüllüleri Derneği Başkanı Halil Hancı, “Kabine toplantısının ardından biraz normalleşmeye gidildi ama 1 Temmuzdan sonra netlik kazanacağı için biz tüm hazırlıklarımızı şölenimizi yapacakmış gibi kendimizi hazırlıyoruz. İptali söz konusu olursa da ileri bir tarihe ertelene bilir. Öyle bir şey gerçekleşirse tekrar oturup yönetimle birlikte konuşacağız” şeklinde konuştu. Karaçulha gönüllüleri derneği olarak her sene düzenlenen ve geleneksel hale gelen Karaçulha Yörük Şöleninde gençlerinde aktif halde olmasını isteyen, Karaçulha gönüllüleri derneği üyesi Hatice pelit, “Ben bu derneğin kuruluşundan bu yana hem derneğin yönetiminde yer alıyorum hemde tiyatro yapıyorum. Elimden geldiği kadar sahneye çıkıyorum. Bizim yaptığımız şölen çok beğenilen ve çok ilgi gören bir şölen oluyor. Bizim yaşlarımızdaki insanların ilgisini çok çekiyor. Sahneye çıkıp yaşantılarımızı anlatmamız yansıtmamız herkesin ilgisini çekiyor. Ama ben geleceğe taşınması açısından gençlerimizin bu işe el atmalarını istiyorum. Gençlerimizde bizlerle birlikte çalışabilirler. Bizimle birlikte çalışan gençlerimiz var. Ama daha çok katılım istiyorum” dedi.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0Shares