Raftingciler 2021 Sezonunu Rus Turistlerle Açtı

Beşkonak Köprülü Kanyon da 40 su sporu işletmecisi 17 kilometrelik doğal su parkurunda kano ve rafting yaptırıyor. Pandemi nedeniyle İranlıların yerini Ruslar aldı.

Manavgat/Antalya – Alternatif turizmde Antalya’nın en ayrıcalıkla turizm destinasyonlarından biri olan Manavgat Beşkonak Köprülü Kanyon, Alman, Rus İskandinav, Arap ve İranlı doğa sporları ve su sporları yapmaya yöneltiyor. Beşkonak Köprülü Kanyon da 40 su sporu işletmecisi 17 kilometrelik doğal su parkurunda kano ve rafting yaptırıyor. Pandemi öncesi Beşkonak Köprülü Kanyon’da yıllık 800 bin yerli ve yabancı turist kano ve rafting yaptığı belirtiliyor.

Raftingciler, 2020 yılında pandemi tedbirleri kapsamında Alman , Batı ve Kuzey Avrupalı turist gelmemesine bağlı kano ve rafting yapımında bir önceki yıla göre yüzde 60 düşme olduğu söylüyor. Beşkonak Köprülü Kanyon da 40 raftingciler her yıl rafting sezonunu, İranlı turistlerin 2 haftalığına Antalya’ya Nevruz Bayramına gelen İranlı turistlerle açıyordu. 2020 yılında Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ)’nün pandemi ilan ettiği Covid 19 korunma tedbirleri kapsamında İranlı turistler gelmemişti.

Karabük Beşkonak Köprülü Kanyon Su Sporları Kooperatifi Başkanı Refik Armağan, ”Her yıl rafting sezonu 2 haftalığına Antalya’ya Nevruz Bayramı tatile gelen Acem turistlerle sezonu açıyorduk. Geçen yıl Covid 19 Korunma tedbirleri kapsamında İranlı turistlere kano ve rafting yaptırmadık. 2019 yılında 15 bin iranlı turist rafting yapmıştı. 2020’de pandemi nedeni ile hiç İranlı turist gelmediği için rafting yapmadı. 2020 yılında bölgemiz raftingcilere Rus turistler can suyu oldu. Bu yıl Pandemi korunma tedbirleri kapsamında Antalya’ya 50 bin İranlı turistin geleceği dile getiriliyor. 50 bin İranlı gelirse 8-10 binin rafting yapacağına inanıyorum. 2021 yılı rafting sezonunu İranlı turistler gelmeyince sezonu Rus turistler ile eski devlet bakanlarından Kürşat Tüzmen İle yaptık. Sezon başlangıcı için Rusların rafting ilgisi çok iyi durumda. ” diye konuştu
Abdurrahman Büyükkeskin

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0Shares