Eva Air’den Sadece Bekarlara Gökyüzünde “Aşk Uçuşu”

Havayolları Covid-19’un getirdiği krizde ayakta kalmak için uçaklarını farklı rollerde kullanırken EVA Air aşkı gökyüzüne taşıyarak bekarlara yönelik aşk uçuşları düzenliyor.

Tayvan’ın en büyük havayolu EVA Air ‘hiç bir yere’ uçuşlar konseptinde ilginç bir uçuş düzenliyor. Eva Air yolcularını uçuşa alıştırmak için ilginç bir projeye daha imza atıyor. Bu kapsamda şirket sadece bekarlara yönelik aşk uçuşları düzenliyor.

ÖNEMLI BIR ADIM OLDU
Havayolları Covid-19’un getirdiği krizde ayakta kalmak için uçaklarını farklı rollerde kullanmaya devam ediyor. Salgınla gelen talep azlığı havayollarının planlamasında önemli değişikliklere sebep oldu. Bu durum ilk olarak yolcu uçaklarının kargo uçaklarına dönüştürmesiyle başladı. Yolcu talebinin azlığından kaynaklı ekonomik düşüş, kargodan gelecek gelirler sayesinde az da olsa sübvanse edildi. Bu durum mart-haziran ayları arasında yani uçakların neredeyse tümüne yakının yerde yattığı dönemde atılan önemli bir adım oldu.

HAREKETLILIK HAVAYOLLARıNı IFLASTAN KURTARABILECEK
Haziran ayıyla başlayan uçuşlarla birlikte dönüştürme hafifledi ve yaz döneminde havayolları yüzde 40 kapasiteleri yakaladı. Havayolları yetkilileri artık başka planlar yapmak zorundaydı. Ülkeler kapılarını ne kadar açmasa da iç hatlarda olan hareketlilik havayollarını iflastan kurtarabilecek tek kaynak olarak görülmeye başlandı.

Rol model olarak ABD ve Çin iç hat uçuşlarındaki verimlilik alındı. Ancak yine olmadı. Ama çok önemli bir havacılık kültürüne sahip olan ABD’yle bu konuda aynı seviyelere gelmek oldukça zordu. Bu seviyeyi sadece Çin başardı. Hatta bu durumun ötesine de giderek iç hatlarda liderliği ABD’den aldı. Ancak diğerleri için önemli bir sorun vardı. Bu sorun ise yolcuları uçuşlara alıştırmaktı. İş seyahatleri tamamen kesildi. Seyahat severler tatilleri kendi ülkelerinde yapma kararı aldılar. Türkiye’de Türk Hava Yolları veya Pegasus gibi şirketlerin bu tarz ilginç projeleri ihtiyaçları olmasa da bazı ülkelerde yaptıkları farkları uçuşlarla dikkat çekmeye devam ediyorlar.

EVA Air’in Hiçbir Yere Uçuşları
Bu kapsamda ilk olarak Tayvan’ın en büyük havayolu EVA Air 8 Ağustos Cumartesi günü babalar gününe özel bir uçuş gerçekleştirdi. Covid-19 pandemisinden sonra yolcularını seyahate tekrardan adapte etmek amaçlı yapılan özel uçuş 8 Ağustos babalar gününde (Tayvan’ın babalar günü) icra edildi ve büyük talep gördü. Havayolunun Hello Kity boyamalı uçağı Taipei Taoyuan Havalimanı’ndan kalktı ve 3 saat sonra aynı havalimanına teker koydu. Uçuş esnasında yolcular Guishan Adası ve Huadong sahil şeridi ve yakındaki diğer adalar da dâhil olmak üzere Tayvan’ın çeşitli cazibe merkezlerini havadan görebildiler. Airbus A330 model uçakla icra edilen uçuş, uzun uçuşlarda sağlanan hizmetlerle en yüksek kaliteye çıkarılarak sağlandı. Uçak içi ikramlarda Michelin yıldızlı şef Motokazu Nakamura tarafından hazırladı. Ekonomi sınıfı biletleri 180 dolar, ancak 34 dolar karşılığından bir üst sınıfa business classa yükseltmesi sağlandı.

“Uç! Aşk Havadadır”
Aynı havayolu bu sefer çok ilginç bir uçuşa imza atmayı hedefliyor. Bu konuda rezervasyonlar bile açılmış durumda. Tayvanlı havayolu EVA bu sefer “Fly! Love is the Air” yani “Uç! Aşk havadadır” konseptinde bir uçuş yapmaya hazırlanıyor. Havayolu Tayvanlı Mobius isimli bir seyahat şirketi ile ortak proje üretiyor. Sadece bekârların katılabileceği bu uçuşta yolculara aşkı gökyüzünde bulma şansı tanıyor. Uçuşlar Noel günü, yılbaşı gecesi ve yeni yılın ilk gününde icra edilecek. Uçuşlar havayolunun merkezi Taipei’nin Taoyuan Havalimanı’ndan gerçekleştirilecek ve bölge üzerinde 3 saat süren bir yolculuk olacak. Bunun yanı sıra kahvaltı ve romantik bir akşam yemeği de programın içerisinde yer alıyor. Uçuşa katılan bekâr yolcular birileriyle tanışırsa romantik bir akşam yemeği yiyecekler. Ancak yeme-içme esnasının dışında maske takmaları zorunlu olacak. Birbirlerini nasıl görecekler merak konusu.

EN ROMANTIK UÇUŞ YıLBAŞLARINDA
Ancak bu üç uçuşun konseptleri farklı. Noel günü uçuşunda katılımcılar uçuş sonrası çay ve kahve içebilecekler. Yeni yılın ilk gününde bir kahvaltı organizasyonu olacak. Ama en romantik uçuş yılbaşı gecesi olan. Burada bekâr yolcular mum ışığında bir akşam yemeğinde yeni yıla giriş için geri sayımı beraber yapacaklar. Yolcular gündüz uçuşlarında kuzeydeki Hualien şehrinden Taitung’a kadar uzanan sıradağları görebilecekler. Gece uçuşunda ise Tayvan’ın en aydınlık ve ışıklı şehirlerinin üzerinden geçecekler. Yolcular uçuştan önce koltuk seçimi yapamayacak. Tesadüfen seçilmiş ve çifter şekilde konuşlandırılacaklar. Ancak uçak içinde gezmek serbest. Gezerek kendinize uygun bir arkadaşı bulmanız mümkün.

KRIZ HAVAYOLLARıNı ÇÖPÇATANLıĞA İTTI
Her uçuşta sadece 40 yolcu bulunabilecek. Ve bu yolcuların bekâr olması gerekiyor. Bu gruplar 20 erkek ve 20 kadın olmak üzere tasarlanacak. Katılımcıların hem Tayvan vatandaşı hem de üniversite mezunu olmaları gerekiyor. Bir de yaş sınırlaması var. Bu uçuş etkinliğinde 28-38 yaş arası erkekler ile 24-35 yaş arası kadınları yer alabilecek. Ancak yaş sınırlamasından dolayı havayolu büyük tepkiler aldı. Bu sınırlamayı kime ve neye göre yaptıklarıyla ilgili birçok geri dönüş oldu. Havayolu ise bunu anket yoluyla belirlediklerini açıkladı. Yapılan ankette erkeklerin kendinden küçük kadınlarla, kadınların ise kendinden büyük erkeklerle uçmak istediği belirtildi. Bu üç yolculuktan birine 295 dolar vererek katılmak mümkün. Ancak yer bulmak zor. İlk uçuşun biletleri bir hafta içinde tükendi. 400 kişiden fazla talep aldı. Peki ya uçuşta aradığını bulamayanlar ne yapacak? Havayolu bu sorunun cevabını da bulmuş. Uçuşta aşkı bulamayanlara teselli olarak dondurma ikramı yapılacak.
(Haber Aero)

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0Shares