Manavgat’ta Turizm, 2019’a Göre Yıl Bazında Eksi Yüzde 80

MATSO Başkanı Boztaş,” Manavgat-Side destinasyonuna Gelen Turist sayısı 2019 yılına göre ay bazında eksi yüzde 50 yıl bazında eksi yüzde 80 civarında seyrediyor.” dedi.

Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası (MATSO) 2. Meslek Grubu (Tarım ve hayvancılık vb.) ile 17. Meslek komitesi (Restaurant, cafe, bar, pastane işletmeleri) tarafından sektörünün sorun, talep ve çözüm önerilerini masaya yatırmak amacıyla 2 farklı grup ile toplantı düzenlendi. 2. ve 17. Meslek grubu üyelerinin katıldığı ve video konferans yönetimi ile gerçekleşen toplantının açılışını MATSO Yönetim Kurulu başkanı Ahmet Boztaş yaptı.

Başkan Boztaş, sektörün sorunlarına değindi. Başkan Boztaş,” Manavgat-Side destinasyonuna Gelen Turist sayısı 2019 yılına göre ay bazında eksi yüzde 50 yıl bazında eksi yüzde 80 civarında seyrediyor.” dedi.

Üyelerimizin talep ve sorunları rapor haline getirerek ilgili mercilere iletildi
Pandemi dönemi başladıktan sonra bir komisyon kurarak üyelerin sorunlarıyla yakından ilgilendiklerini belirten Boztaş, kurdukları 10 kişilik ekip ile tüm üyeler aranarak sorun ve taleplerinin alındığını söyledi. Üyelerden gelen tüm talep, sorun ve önerileri üyelerin sorunlarını 5 maddede özetleyerek bir rapor haline getirdiklerini kaydeden Boztaş, raporu Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu aracılığı ile ilgili mercilere ettiklerini söyledi.

Pandemiden tüm sektörler etkilendi

Pandemi Den en çok ise turizm sektörünün etkilendiğinin altını çizen Başkan Boztaş, “ Bölge ekonomisi turizm ağırlıklı olduğu için tüm sektörler bu dönemde olumsuz etkilendi. Gelen Turist sayısı 2019 yılına göre ay bazında eksi yüzde 50 yıl bazında eksi yüzde 80 civarında seyrediyor. Üyelerimizde bu durumdan olumsuz etkilendi.

Tüm sektörler bundan etkilendiği için;

1 – Pandemi döneminden 2020 Ekim ayına ertelenen ödemelerinizin ve biriken tüm ödemelerimizin 2021 Mayıs ayında başlamak üzere ertelenmelidir.

2 – Ödemesinin Turizm sezonundan başlamak üzere uzun vadeye yayılmış krediye acilen ihtiyaç vardır.

3 – Üyelerimizin krediye ulaşım kolaylaştırılmalı dır

4 – Kira ödemelerinde devlet desteği beklenmektedir.
Söz alan üyeler sorun talep ve önerilerini iletti
Tarım sorunları ele alındı
Başkan Boztaş, üyelerden sorun, talep ve çözüm önerilerini ilgili kurum ve kuruluşlara ileteceklerini kaydetti.

Konuşmanın ardından toplantıya katılan tüm üyeler sorun talep ve önerilerde bulundular. Toplantıda komite üyeleri de birer konuşma yaptılar.

ABDURRAHMAN BÜYÜKKESKİN

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0Shares