Tatilde Ruslar Antalya’yı, Almanlar Manavgat’ı Tercih Ediyor

Turizmciler: “Bölgeye Alman turist can veriyordu. Geç gelseler bile Alman turistler can suyu olur. Şimdilik umudumuz Rus turistlerde” dediler

Türkiye’nin tatil cenneti ve her yıl 16 milyon yerli ve yabancı turisti ağırlayan Türk turizminin kalbi Antalya sahilleri dünya turizminin gözdesi oldu. Turizm sezonunda ise gelen turistlerin bölge tercihleri ise turizmcileri şaşırttı. Antalya’ya gelen turistin üçte birini ağırlayan Manavgat -Side destinasyonunda yüzde 48’le birinci sırada Almanların, yüzde 24’nü ise Rus turistler oluşturması tercih sırılamasını ortaya çıkardı. Buna göre tatilde Ruslar Antalya’yı, Almanlar Manavgat’ı tercih ettiği belirlendi.

Pandemi krizi nedeniyle Rusların 15 Temmuz gelişinin boşa çıktığını, AB’nin 31 Ağustos tarihi konuşmasın umutlarını baıladıklarını belirten Manavgat ve Side detinasyonunda turizmden geçimini sağlayanlar “Bölgeye Alman turist can veriyordu. Geç gelseler bile Alman turistler can suyu olur. Şimdilik umudumuz Rus turistlerde” dediler

AYDOĞAN: RUSLARıN ANTALYA’YA GELECEĞI HABERI ‘FOS’ ÇıKTı
Pandemi krizi nedeniyle 20 Mart’ta başlayan korunma önlemleri sonucu turist gelişine umut bağlayan Manavgat-Side’de otelcisi, esnafı, turizm çalışanı turizmden gelir sağlayan tüm iş kollarıbeklenti içine girdiler.

Titreyengöl-Sorgun Turizm Yatırımcıları Birliği (TİSOYAB) Başkanı Hüseyin Aydoğan, halen 15 Temmuz’da Rusların Antalya’ya tatile geleceği söylentilerinin ” fos ” çıktığını belirterek “Rusya pandemi sürecinde Türkiye’ye tatile gelmeyi 1 Ağustos’a çektiğini duyuyoruz. Başta Almanya olmak üzere Avrupa Birliği(AB)’nde Türkiye’ye seyahatı 31 Ağustos’a erteledi” dedi.

RUBLE DOLAR VE EURO KARŞıSıNDA YÜZDE 37 DEĞER KAYBETTI
Aydoğan şunlar anlattı: ”Ruslar tatile 20 yıldır Antalya bölgesine Haziran sonunda temmuz ayı başında tatile gelirdi. Bu sene ise pandemi nedeniyle AB’de olduğu gibi Ağustos ayına sarktı gelmeleri. Bu sene Rus turistlerde düşme olabilir, sebebide AB’nin Rusya’ya karşı ambargo uygulamasına karşın Rus Para birimi Ruble’nin ABD Doları Euro karşısında yüzde 37 değer kaybetmesi. Antalya’ya gelen turistlerin çoğunluğunu Ruslar, Manavgat’a gelenlerin ise yüzde 48’le Almanlar oluşturuyor.

ALMAN KONUKLARıMıZı BIRAZ GEÇ AĞıRLAYACAĞıZ
Bölgemizde 40 yıldır Almanları düzenli tatil yapma alışkanlığı var. Almanlar Side Antik Kent, Titreyengöl, Sorgun Çamlığı, Beşkonak Köprülü Kanyon, Selge Antik kent ve jeolojik zamalarda oluşan Adam Kayalar ve Oymapınar’da doğa sporları etkiliğine bağlı tatil yapmayı seviyor.
Bu sene pandemi nedeniyle Alman konuklarımızı biraz geç ağırlayacağız ama; Alman konuklarımızda Manavgat’ta tatil yapmayı özledi.

KONU SADECE ‘TURİST GELSİN’ OLDU
Her sezon öncesi turizmciler olarak gündemimiz hep ”hanutçuluğun” önüne nasıl geçeriz, etiketsiz ürün satılmasın, turist alışveriş yapmak için zorla dükkan içine çekilmesin, turiste laf atılması, fahiş fiyattan ürün satılmasın ve turist şoförlerini yolcu taşırken kaza yapmamaları için turlarda şoför sayısının arttırılması gibi konular konuşulurken 40 yıl içinde herkesin tek isteği turist gelsin oldu. ”

SAMI DURSUN DOĞAN: BÖLGEYE ALMAN TURİST CAN VERİYORDU
Manavgat Sabit Seyyar Pazarcılar Odası Başkanı Sami Dursun Doğan, pandemi nedeniyle turist gelmemesinden pazarcı esnafı sıkıntı içinde olduğunu belirterek “Bölgemizin turist canlılığını Almanlar oluşturuyordu” dedi.
https://www.turkiyeturizm.com/d/other/aydogan-008.jpg
UMUDUMUZ RUS TURISTLERDE
Almanların bölgede tatil yapma sürelerinin 10- 11 gün olduğunu belirten kişi başı harcamalarının ise 720 Avro olduğunu söyleyen Doğan, ” Tatil yapan Alman ve Rus turistler turistik pazarlara alışveriş yapmaya geliyor. Ruslar genelde hediyelik eşya, Türk lokumu, cezerye, tekstil ürünleri, hediyelik tabak ve tişört alıyorlar. Ruslar Almanlara göre çok sıkı pazarlıkçı. Almanlar ise genelde butik olmak üzere giysi üzerine alışveriş yapıyor. Almanlar pazarlık yerine ürünün etiket fiyatı üzerine alışveriş yapıyor. Umudumuz Rus turistlerde… 1 Ağustos, Almanlarda 31 ğutos’a bıraktık. Beş aydır pandemi nedeniyle ve turist yokluğundan pazarcı esnafımız sergi açamıyor ” şeklinde konuştu.

SALIH GÜNER: ALMANLAR BU SEZON GEÇTE GELSE ‘CAN SUYU’ OLUR
Manavgat’ta kuyumculuk yapan Salih Güner, bölgede Alman ve Avrupalı turistlerin 40 yıldır düzenli tatil yapma alışkanlığı olduğunu söyledi.
Alman turist olmayınca Manavgat’ta ekonomi durma noktasına geldiğini belirten Güner, şunları söyledi: “Alman turistler Manavgat-Side destinasyonunda ekonomiye can veriyorlardı. Böylece ekonominin çarkları dönüyordu. Altının gramı sürekli artış gösterince düğün yapacak olanlar ve düğünde çeyrek altın takacaklar kara kara düşünüyorlar. Onun yerine gram altın alıyorlar. Almanlar bu sezon geçte gelse bölge ekonomisine ”can’ olmazlarsada ” can suyu ”’ olur.”
ABDURRAHMAN BÜYÜKKESKIN

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0Shares