Elbudak: 2020 Yılı Turizm Sezonu Ne Yazık ki Başlamadan Bitti!

Kültür, tarih, arkeolojik varlıkları tanıma turları ile folklo turizminde uzman olan Kangal Turizmin Sahibi Mehmet Elbudak, 2020 yılının turizmde kayıp olduğunu söyledi.

Avrupa Birliği’nin pandemiyle mücadelede korunma ve izolasyon tedbirleri kapsamında 31 Ağustos tarihine kadar AB dışı ülkelerine seyahati yasaklamasının ”Türkiye’de 2020 yılı turizm sezonunun başlamadan bittiğinin ” açık göstergesi olduğunu söyledi.

Toplam 650 bin yatak kapasiteli Antalya turizminin bel kemiğini başta Almanlar olmak üzere Avrupa ülkeleri oluşturduğunu söyleyen Elbudak, şunları anlattı: ”Kimse kendini kandırmasın realist olmak lazım. Maalesef ülkemiz insanında turizmcilerde dahil rasyoneneliteden uzak yaşıyoruz. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) pandemide pik noktayı görmedi diyor. Bizde ise bir hafta önce Bodrum’da tatile gitmede oluşan araç kuyruğunu görünce sanki Covıd 19 Bodrum’da tatile çıkmış!,

Tarihi ve kültürel değerlerin hoyratça kullanıldığı akla ve mantığa ziyan girişimlerin bulunduğu bir zaman diliminde yaşıyoruz. Mersin’in Silifke ilçesi Narlıkuyu’da milyonlarca yıl içinde oluşan Cennet , Cehennnem Mağaralarının oluşumundaki obruklara asansör yapılıyor. Ucube durum ortaya çıkıyor. Böyle bir turizm mantalitesiyle ne eko, ne botanik, ne deni, kum ve güneş turizmi nede kırsal alan turizmi nede kültür, tarih ve eko turizmi yapılır.

AB ülkelerinden Amtalya’da başta öğrenciler olmak üzere tarihi ören yerlerinde kültür turuna çıkmada son 5 yıl içinde yüzde 90’lardan yüzde 30’lara düştü. Beş yıl öncesine göre Avusturya, Almanya, Belçika ülkelerinde tarih, arkeoloji ve güzel sanatlar okuyan öğrenciler Helenistik,Roma ve Bizans dönemi ile ilgili bilimsel çalışmalar yapmak için Side Antik Kent, Perge Antik Kent ve Termessos Antik Kent’e gelirdi. çekim yaparlardı. Likya Medebiyeti yakından tanımak için Kaş’a Selçuklu eserlerini de tanımak için Antalya Kaleiçi ile Alanya’ya gelirdi. Şimdi bırakın gelmeyi hiç talep bile yok.”’

Bu sene pandemi nedeniyle Almanlarda, İngilizlerde, Hollandalılarda, Belçikalılarda İskandinavlarda Ruslarda 10 Temmuz’dan sonra Antalya’ya tatile gelecek demek ham hayalden öte başka bir şey değil olduğunu ifade Elbudak, başta Almanya ve AB ülkesi insanının hayatı sağlıklı yaşamada bizdededi gibi, ” Acı patlıcanı kırağı çalmaz”, ” Saldım çayıra Mevlam gayıra ” anlayışının olmadığına dikkat çeken Elbudak sözlerini şöyle tamamladı:”Batı insanı söz konusu sağlık ve yaşam olunca işini şansa bırakmaz. DSÖ’nün kurallarını harfiyen uygular. Almanya pandem,iyle mücadelede 756 milyar Avro destek paketi açıkladı. Bunun 150 milyar Avrosu kendi ülke insanını ülke içinde tutmaya yönelik. Bizde ise toplam destek paketi 15,5 milyar Dolar. 80 milyonluk Almanya’nın kişi başı milli geliri 40 bin Avro, bizim ise 9 bin Avro olduğu söyleniyor. Net bir bilgi yok. Pandemide son 10 gün içinde Amerika, Rusya Federasyonu, Hindistan, Brezilya, bazı Latin Amerika ülkeleri ve Almnayda’da vaaka sayısında büyük artış var. Bu sene Alman ve Rus turistleri 31 Ağustos’a kadar unutalım. Türkiye sağlıklı tatil yapmada Almanya’ya güvence vermediği takdirde Alman turistler Antalya’ya geleceğini hiç zannetmiyorum.”
ABDURRAHMAN BÜYÜKKESKİN

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0Shares