Avrupalı Eğitimciler Anadolu’nun Kadim Değerleri Öğretiliyor

Antalya’da proje paydaşı okulllardaki öğretmen ve öğrencilerin karşılıklı ziyaretlerle Türk öğretmen ve öğrencilerin Avrupa’nın kadim evrensel değerlerini yakında tanıma görme imkanına sahip oluyorlar.

Avrupa Birliği(AB) Erasmus+Eğitim Projesi Uzmanı Erdem Uysal, AB eğitim programlarıyla Anadolunun değerlerini Avrupaya taşıdığını söyledi.
Hazırladıkları projelerle Antalya’da proje paydaşı okulllardaki öğretmen ve öğrencilerin karşılıklı ziyaretlerle Türk öğretmen ve öğrencilerin Avrupa’nın kadim evrensel değerlerini yakında tanıma görme imkanına sahip oluyorlar.

Erdem Uysal, Avrupa ülkeleri Almanya, Hollanda, Belçika, İngiltere, Norveç, İsveç, İsviçre, Danimarka, Fransa, Lüksemburg ve İtalya’dan gelen öğrenci ve öğretmenlerin Anadolu insanının kadim geleneği olan misafirperverliği, bir lokma ekmeğini paylaşma, evini misafire açma,gibi değerleri yakından tanıma , görme ve yaşama fırsatı elde ettiklerini kaydetti.

Erdem, ” AB Projeleriyle Antalya’ya gelen öğrenci ve öğretmenler; Türk kahvesi yapmayı, yufka ekmek hamuru açmayı, saç üstünde gözleme yapma, Yörük ayranı olan yayık ayranını yapmayı öğreniyorlar. Tarhana çorbası pişirmeyi öğreniyorlar. Yöresel halk oyunlarını ve müzik aletlerinin çalmasını öğrenmelerine yardımcı oluyoruz” dedi.

Antalya’nın tarihi , kültürel ve arkeolojik değerleri bakımından en büyük ve değer zenginliğinin Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 2020 yılı Patara Yılı ilan ettiği Antalya’nın Kaş ilçesi Gelemiş köyü sınırları içinde yer alan 23 Likya Birliği Devletleri’nin bir araya gelerek M.S. 4’ncü yüzyılda yapılan 1400 kişilik Patara Meclisi binası olduğunu ifade etti. Bugün ki, AB’nin temel değerini Patara Meclisi olduğunun altını çizen Uysal,şu bilgileri verdi:” Maalesef bugüne kadar bu değer Avrupa’da tanıtılmadı. Bu konuda bakanlığın gerek Belçika Brüksel’de gerekse Fransa’da Avrupa Parlamentosu Parlamenter Meclisi(PACE) kalbi olan Strazburg’ta tanıtım yapılması gerekirdi Lakin yapılmadı. B u yapılırsa başta AB’nin evrensel değerleriyle entegrasyonunu sağlanmış olur. ”

ABDURRAHMAN BÜYÜKKESKIN

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0Shares