Rusya’dan İngiltere’ye, Tüm Dünya Kirazımızın Peşinde!

Son yıllarda dünyada bir numaraya yerleşen Türk kirazı için yabancı ülkelerin kıyasıya bir mücadele içinde oldukları görülmeye başlandı. Tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle gerekli çalışmaları tam olarak gerçekleştiremeyen diğer üretici ülkeler de Türkiye’ye yönlendiriliyor. Geçen yıldan bağlantılarını yapan yerli üreticilere bazı ülkelerden iki katı fiyat teklifleri gelmeye başladı.

İZMİR’DE ÜRÜN VERDİ, ANADOLU’DA TOMURCUKLANDI
Öte yandan, Türkiye’nin bu yıl kiraz rekoltesinin geçetiğimiz yıla göre bir miktar fazla olacağı da konuşulanlar arasında. Dünya pazarlarında önemli bir yeri olan İzmir’in Kemalpaşa ilçesindeki kirazlardan ilk ürünlerin alınmasına başlandı. Anadolu’da ise bazı merkezlerde kiraz çiçeklerinin açtığı, bazılarında da tomurcuklanmaya başladığı dikkatleri çekiyor.

KONYA HADİM’DE HASAT BAŞLIYOR
Erkenci diye nitelendirilen kısa saplı Napolyon cinsi kiraz hasatının başladığı Konya’nın Hadim ilçesinde, İhracat için hasatın 10 Haziran itibari ile başlayacağı öğrenildi. Bu sene rekoltenin yüksek olacağı tahmin edilen Hadim’de sahil bölgelerinde hasat başlarken yüksek kesimlere çıktıkça 15 ağustosa kadar devam ediyor. Hadim kirazının aroma bakımından diğer bölgelerde yetişen kirazlardan farklı ve kaliteli olduğundan Rusya, Almanya, İngilrete, İtalya, Fransa, Belçika ve Japonya’nın yanı sıra geçtiğimiz yıllarda Çin piyasasında da yer aldığı bildirildi.

Rakım farkından dolayı Temmuz ayının başında başlayan hasat yaklaşık üç aylık bir süre ile Ağustos ayının ortalarına kadar devam ediyor.

KONYA AKŞEHİR KİRAZI
2018 yılında yaşanan olumsuz hava şartları nedeniyle üreticisinin yüzünü güldürmeyen Konya Akşehir kirazı, bu yıl yüzleri güldürecek gibi görünüyor. Aynı zamanda İngiliz kraliyet ailesinin sofralarını süsleyen Akşehir kirazı için bahçelerde ağaçların tomurcuklandığı, haziran ayı içinde ilk ürünlerin toplanmaya başlanacağı bildirildi.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0Shares