Koronavirüs (Covid 19) Yat Turizmine Talebi Arttırdı

İstanbul ve Marmara, Ege, Akdeniz, Karadeniz Bölgeleri (İMEAK) Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sonrası yat turizmine talebin arttığını söyledi.

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Denizcilik Fakültesi Mezunları Derneği’nin video konferans üzerinden düzenlediği Denizcilik Söyleşileri’nin konuğu olan Öztürk, yeni dönemde kitlesel turizmin popülaritesini yitireceğine inandığını belirtti.

MAVİ YOLCULUK YENİDEN DOĞACAK
Artık daha bireysel ve izole turizm şekillerinin revaçta olduğunu aktaran Yusuf Öztürk, Türk turizm gelirlerinin yüzde 20’sini oluşturan deniz turizminden de daha fazla gelir elde edilebileceğini dile getirerek; “İnsanların butik otellere, yat turizmine, mavi yolculuğa taleplerinde ciddi bir artış gözlemliyoruz. Ege ve Akdeniz kıyılarında mavi yolculuk yeniden doğacak. Bunu önemli bir gelir kapısına dönüştürebiliriz” dedi.

İYİ Kİ DENİZ TİCARETİ VAR
Kovid-19 salgınının deniz ticaretini olumsuz etkilediğine, limanların ve gemilerin yük bulamadığı için çalışamadığına dikkat çeken Öztürk, şunları kaydetti: “Denizcilik, krizlerden ilk önce etkilenen ve krizin etkilerini üzerinden en son atan sektördür. Denizcilik de stres testinden geçmeye çalışıyor. Bu dönemde dünya kargo hareketinin yüzde 88’ini gerçekleştiren denizciliğin ne kadar önemli olduğu bir kez daha ortaya çıktı. Ülkemiz limanları ,başarılı bir sınav vererek hiç aksamadan çalıştı. Dış ticaretimizde sıkıntı yaşanmadı. Her sektör, ‘İyi ki deniz ticareti var’ dedi. Bundan sonra özellikle demiryolu olmak üzere kombine lojistiği ön plana çıkaracak yatırımlara devam etmeliyiz. Lojistik merkez yatırımlarını ve taşımalar arası bağlantıları yaparak, Türkiye’nin Lojistik Performans Endeksi’ndeki yerini yukarıya taşıyabiliriz. Ben gelecekte en iyi lojistik hizmeti sunanların Türkiye’deki firmalar olacağına inanıyorum.”

tourmag.com.tr

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0Shares