Karahan; “Salgın, Tatil Alışkanlıkları Değişecek”

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Bölge Temsil Kurulu Başkanı Özdal Karahan,salgının bütün alışkanlıklarını ifade ederek, Koronavirüs Salgınının insanlarda bugün alışkanlıkları değiştirdiği gibi, tatil alışkanlıklarını değiştireceğini söyledi.

TÜRSAB Bölge Temsil Kurulu Başkanı Özdal Karahan turizm sektörünün2020 yılının kayıp bir yıl olduğunu belirterek, “Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkarak tüm dünyayı etkisi altına alan ve dünya ekonomisine darbe vuran koronavirüs pandemisi sektörleri etkilemeye devam ediyor. Birçok ülkede uygulanan seyahat kısıtlamaları ve devletlerin aldığı tedbirler sonucunda sosyal hayatın tedbir amaçlı durdurulduğu bu günlerde, en çok etkilenen sektörlerden biriside de ‘bacasız sanayi’ olan turizm sektörüdür. Bu yüzdendeTurizm sektörü 2020 yılı için büyük bir kayıpla devam edecektir. Bu yılı yaklaşık yüzde 70 civarında bir kayıpla kapatacağız. Beklenen ve hedeflenen rakamı almak mümkün değil, bu durum 2021 beklentisini de kaybettirecek. Belki 2023’e doğru beklenen rakamlara ulaşabiliriz. O da önümüzdeki dönem içerisinde karşılaşacağımız turizmdeki hareketliliğin gelişimini gördükten sonra ortaya çıkacaktır. Önümüzdeki dönemde ilk açılacak olan iç turizmdir. Haziran ayını sonu itibariyle başlayacağını düşünüyoruz. Yurtdışından turist gelmesinin bu sezonda hayal olacağı ortadadır” dedi.

AVRUPA’DAN EKSİK KALACAĞIZ

Türkiye’ye en fazla turist gönderen Avrupa Birliği ülkeleri ve Rusya’dan bu yıl turist gelmeme ihtimalinin olduğunu kaydeden Başkan Özdal Karahan, “Enfazla bize turist gönderen ülkelerden bir tanesi Avrupa Birliği, ikincisi Rusya. Bunların içerisinde Avrupa Birliği’nin açıklamaları özellikle Avrupa Birliği sınırları içerisinde kalalım, bu sınırın dışındaki ülkelere seyahat etmeyelim diye bir tavırları var ama bu tavırlara içerisinde Türkiye dahil olacak mı olmayacak mı bilmiyoruz. Şu ana kadar gördüğüm kadarıyla maksimum Yunan Adalarına kadar geliyorlar. Dolayısıyla Avrupa’dan ciddi manada eksik kalacağız gibi gözüküyor. Öbür taraftan en büyük turizm hareketliliğinin Rusya zaten, orada da şu an da anormal derecede hastalık artışı var. Bu artışı ne zaman durduracaklar belli değil. Bu şartlar altındayken turist gelmesi mümkün değil, onlar da yurtdışına çıkışları engelleyecekler büyük ihtimalle. Dolaysıyla bu yılın en azından Eylül ayına kadar yurtdışı Pazar ayağının da kaybıyla karşı karşıyayız.”

YÜKSEK MALLİYET YERLİ TURİSTE YANSIYACAK

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yayımlanacak olan genelgeye uyum şartı sağlayamayacak otellerin ve zincir otellerin bir kısmını bu yıl sezonda açılmayacağını ve maliyet artışının karşılanamayacağını ifade eden Özdal Karahan, yaşanan maliyet artışın yerli turiste yansıyacağına dikkat çekti. Karahan konu ile ilgili, “Otellerin ne yapacakları, nasıl bir sistematikle çalışacakları bakanlık yeni bir sertifikasyon hazırlanacak, nasıl uygulanacağına dair bir yönetmelik yayınlayacak, yayınlanacak olan bu yönetmelikte belli olacak. Şu anda bunu bekliyoruz. Ama şu anda yayınlanan sertifikasyonun ne isteniyor kısmında otellerin işi çok zor. Bu şartlar altında otellerin maliyeti haliyle artmış olacak. Maliyetler arttığı zaman istenilenle beraber, kapasitelerin de düşürüldüğü takdirde anormal bir fiyat artışıyla karşı karşıya kalabiliriz bu sene. Bazı oteller de açmayacaktır. Küçük oteller bu şartları karşılayamayabilir, zincir otellerden de açılmayanlar olacaktır. Yerli turiste de fiyat artışı yüzde 40 yansıyacaktır” şeklinde konuştu.

TATİL ALIŞKANLIKLARI DEĞİŞECEK

İnsanların yaptıkları tatil anlayışlarının başka bir boyuta evrileceğini ve büyük otellerin tercih edilmeyeceğini aktaran Karahan, “İnsanların alışkanlıkları da önemli burada. İnsanlar artık uçağa binmek istemiyor, büyük otel tercih etmek istemiyor. Biz bunu biliyoruz ve beklentimiz bu yönde. İnsanlar büyük otellerin yerine, küçük otellere yönelecekler. Ya da Antalya’daki büyük turistik beldelerin yerine daha küçük kıyıda köşede ilçelere doğru gidecek. Bütün bunların bir araya getirdiğiniz zaman insanların pek çok alışkanlığı değişecek. Apart sistemi, villa kiralama, yazlıklar değerlenecek. İnsanlar bunlara yönelecek” ifadelerini kullandı.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0Shares