Devlet Agorası’nın ”Beton” Sütunları Aslına Uygun Yapılmalı

Side’de Devlet Agorası’nın geçen dönem içinde yıkılan sütunlarının ayağa kaldırma çalışmasının 35 yıl önce beton harç dökülerek yapılması ve bugüne kadar aslına uygun bir çalışma yapılması gerekiyor.

Kültür turizmi Uzmanı Kokartlı turist Rehberi Vedat Özçelik, Antalya Side’de kültür, tarih ve arkeolojik varlıkları tanıma turuna çıkan Avrupalı Alman, İngiliz, Belçikalı, Fransız, Lüksemburg ve Hollandalı turistleri çıkardıklarını dünyada en fazla Roma dönemi eserlerine sahip ören yerinde Devlet Agorası’nın yıkılan sütunlararının 35 yıl önce beton direk üzerine konmasının Türk turizmi adına üzüntü verici olduğunu söyledi.

Vedat Özçelik, ”Side antik kenti M.S.2.yy da inşa edilmiş olan agora 88,50 m . Uzunluğunda 69,20 m . genişliğinde. Şehrin yönetim merkezini oluşturan Devlet Agorası’nın geçen dönem içinde yıkılan sütunlarının ayağa kaldırma çalışmasının 35 yıl önce beton harç dökülerek yapılması ve bugüne kadar aslına uygun bir çalışma yapılmaması bizi Avrupalı turistlere mahcup ediyor. ” dedi.

Dünyada kültür turuna en fazla ilgiyi Fransız ve İngilizler gösterdiğinin altını çizen Özçelik, şunları kaydetti:”Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Side Antik Kent’te turistlerin yoğun bir şekilde ziyaret ettiği Devlet Agorası’nın sonradan yapılan ve çirkin görüntü arz eden ”betondan yapılmış ” sütunları aslına uygun restore etmesini istiyoruz. Düşünebiliyormusunuz M.S. 2’nci yüzyıldan kalma antik kentin yönetim merkezinin bazı sütunları betondan olacak.Turistler sorunca utanıyoruz. Yine aynı şekilde 1975 yıllarda Proje Koordinatörü Prof. Dr. Zeynep Ahunbay tarafından ayağa kaldırılan dünyaca ünlü ve Türkiye turizminin tanıtım sembollerinden olan Apollon Tapınağı’nın neme bağlı sütunlardaki eskimeye bağlı küflenmiş demir çıkıntılarının olması üzüntü verici. Apollon Tapınağı’da restore edilmeli.”

ABDURRAHMAN BÜYÜKKESKIN

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0Shares