Başkan Şükrü Sözen: Side’de Tarihi Eserlerin Çevresi Açılacak

Başkan Sözen: Arkeolojik Sit Alanı içinde bulunan Yalı Hotel’in yıkımı, mahkeme kararıyla yeniden başladı.

Antalya Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, Side’nin bölgenin en değerli antik kenti olduğu ve çarpık yapılaşmaya son verilerek tarihi kimliğine kavuşturulacağını belirterek, Side Kentsel ve 3. Derece Arkeolojik Sit Alanı içinde bulunan ruhsatsız yapıların Antalya Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu’nun Kararı doğrultusunda yıkılarak tarihi eserlerin çevresinin açılacağını bildirdi.
Başkan Sözen “Side Mahallesi 794 Ada 4 Parseldeki Yalı Hotel’in yıkımına başlanmış, Antalya 5. İdare Mahkemesinin 2020/339 E. Sayılı dosyası ile parsel maliklerinin açtığı davada mahkemece 27.04.2020 tarihinde savunmamız verilinceye kadar yıkım işleminin yürütmesi durduruldu. Ancak mahkeme talepleri reddetti ve yıkım devam ediyor” dedi.

ANTİK SİDE TARİHİ ÇARPIK YAPILAŞMADAN KURTULACAK

Başkan Şükrü Sözen, Side’de tarihin gün yüzüne çıkarılması amacıyla Türkiye’ye örnek olacak bir cesaret ve emekle 3 yıldır yürüttüğümüz çalışmaların devamı niteliğindeki bu yıkım çalışmamız, medyaya çarptırılarak yansıtılmış ve bazı kişilerce olumsuz yorumlanmıştır:
Yargı en doğru kararı vermiş, ilgili mahkemeye yaptığımız savunmamız üzerine işlemimizin hukuka uygun olduğu anlaşılarak 30.04.2020 tarihinde parsel sahiplerinin yürütmenin durdurulması talepleri reddedilmiş, yıkım işlemine belediyemizce bugün kaldığı yerden yeniden başlanmıştır.

TÜRK TURİZMİ İÇİN ÇALIŞIYORUZ

Sözen, Şu hususların bilinmesini isteriz ki; Manavgat Belediyesi olarak Side Antik Kenti’nde attığımız her adım, tarihimizin korunarak gelecek kuşaklara aktarılmasının dışında Türk turizmine, bölge esnafımıza ve içinde yaşayan halkımıza fayda sağlayacak yasal, Valilik ve ilgili kurumlarca onaylanmış, desteklenen adımlardır.

HİÇBİR RANT VE GÜÇ TARİHE SAYGININ ÖNÜNE GEÇEMEZ

3000 yıllık tarihi geçmişe sahip Side’miz, inanarak ve değeri önemsenerek emek verilecek olan çok özel bir yerdir. Dünya değerimiz olan Side, hiç kimsenin kişisel hesapları ve hırslarına kurban edilemez. Bizim Side’deki hayallerimiz çok büyüktür ve bunun önüne hiçbir güç, hiçbir rant düşüncesi geçememiştir, bundan sonra da geçemeyecektir.

SIDE TARIHINE SAHIP ÇıKAN MANAVGAT HALKıNıNDıR

Side’de hiç kimsenin rant hesabiyla kendi çikarlarini, toplumun hakki olan tarih ve turizm değerlerimizin önünde tutmasina izin vermedik, vermeyeceğiz.”

Side, değerini sahiplenen Manavgat halkınındır, dünya ve Türkiye turizminindir, içinde özgürce yaşayan insanlarınındır.

Manavgat Belediyesi işte bu düşünceyle Side’de yürüttüğü Kentsel Tasarım Projelerine, Koruma Amaçlı İmar ve güzelleştirme çalışmalarına yasalara ve yargı kararlarına güvenerek devam edecektir.” ifadesinde bulundu.

ABDURRAHMAN BÜYÜKKESKIN

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0Shares