Başkan Sözen: Side Antik Kent’i Çevresi Turizm İçin Temizlendi

Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, Side Antik Kent’te yaptıkları tarihi dokuya uygun estetik çevre tasarımı düzenlemesiyle ””Side’nin” çehresini değiştirdiklerini söyledi.

Antalya Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, Side Antik Kent’te yaptıkları tarihi dokuya uygun estetik çevre tasarımı düzenlemesiyle ””Side’nin” çehresini değiştirdiklerini söyledi. Turizm sezonu öncesi Side’de turistleri ağırlamya yönelik tüm çalışmaları tamamladıklarını belirten Başkan Sözen, ” Side Antik Kent’i diğer antik kentlerden ayıran en önemli özelliği hem turizmle iç içe olması hemde yaşamın olmasıdır. Dünyada turizmle iç içe olan tek yerleşim yeri;Side Antik Kent. Bu bağlamda antik kentte tarihi dokuya zara veren tüm binaları yıktık. Yıkılınca yerli ve yabancı turistlerin tarihi ören yerindeki tarihi esrleri görmedeki tüm engelleri kaldırdık. Side’de bulunan Roma dönemi eserleri İtalya Roma’da bile yok. Side’nin tarihi , kültürel ve arkeolojik zenginliğini gözümüz gibi korumak boynumuzun borcu. Side Türkiye ve Antalya turizminin kalbi.” dedi.

Side’de 1947 yılından bu yana tarihi ören yerinde kazı çalışması yapıldığına dikkat çeken Sözen, kazı çalışması yapan Anadolu Üniversitesindeki hocalarımız Side Kazı Başkanı Prof. Dr. Feriştah Alanyal’nın 73 yıl içinde tarihi ören yerini bugüne kadar ancak yüzde 15-20’sinin gün yüzüne çıkartıldığını dile getirdiğini belirtti. 73 yılda antik kenttin yüzde 15-20 seviyesinde gün yüzüne çıkartılmasının en önemli faktörlerinden birinin üzerinde yerleşimin ve canlı turizmin yapılması olduğunu vurgulayan Sözen, şu bilgileri verdi:’ Side, Osmanlı sivil mimari eserlerinin tamamını estetik dokuya uygun olarak restorayon yaptırdık ve koruma altına aldık. Görüntü kirliliği oluşturan binaları yıktık ve temel zemininde ortaya çıkan eserleri özel cam korumlarla koruma altına aldık.Tarihi ören yerinde yerleşim olduğu için uzman hocalarımız ören yerinin tamamen gün yüzüne çıkartılmasının bir insan ömrünün yetmeyeceğini 3-4 asır sürebileceğini söylüyorlar. ”

Anadolu Selçuklu, Anadolu Beylikleri ve Osmanlı’nın son dönemine kadar yerleşimin olmadığı Side’de, Osmanlı Padişahı 2. Abdülhamit’in Girit’te çıkan isyanlar nredeniyle Girit’teki Türkleri gemilerle Antalya limanına getirmesiyle yerleşimde şehzade oğulları adına 5 yerleşim yeri kurar ve bunlar;Selimiye(Side), Kadriye, Muradiye, Ahmediye ve Mesudiye’ye yerleştirir. 1845 yılından bu yana Giritli Türklerin Selimiye ismi ile yerleştirilen Giritliler ile birlikte 7 asır yaşamın olmadığı antik şehirde yerleşim başlar. 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın başbakanlığı döneminde Antalya kıyıları turizme açmasıyla pansiyonculuğun yaygın olduğu Side’de 1984’ten itibaren Avrupalı turistleri ağırlamya yönelik peşpeşe beş yıldızlı oteller yapılır. Geçen 35 yıllık süre içinde Side’de 5 yıldızlı otel sayısı ikiyken bugün 200’e ulaşır.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0Shares