Konya Obruk Hanı’nda Restorasyon Çalışmaları Sürüyor

Karatay Belediyesi tarafından başlatılan Selçuklu Sultanı 1. Alâeddin Keykubad döneminde yapılan ve yaklaşık 800 yıllık Obruk Hanı’nın restorasyon çalışması ile hanın hemen yanı başında bulunan ve içi su dolu 180 metre genişliğindeki Kızören Obruğu’nun çevre düzenleme çalışmaları sürüyor. Çalışmaları yerinde inceleyen Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, “Çalışmalarımızın tamamlanmasıyla birlikte bu bölgemiz yerli ve yabancı turistlerin yeni uğrak noktası haline gelecek ve şehrimizin turizmden aldığı pay daha da artacak” dedi.

Selçuklu dönemi kervansarayı Obruk Hanı ve hanın hemen yanı başındaki Kızören Obruğu, Karatay Belediyesi’nin gerçekleştirdiği restorasyon ve çevre düzenlemelerinin tamamlanmasıyla birlikte ülke turizmine kazandırılacak.

BAŞKAN KILCA ÇALIŞMALARI YERİNDE İNCELEDİ

Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca da restorasyon ve çevre düzenlemesiyle turizmde önemli merkezlerden olmaya aday olan Selçuklu dönemi kervansarayı Obruk Hanı’nda devam eden çalışmaları yerinde inceledi.

Bölgede yürütülen çalışmalar hakkında yetkililerden bilgi alan Başkan Hasan Kılca, restorasyon çalışmalarının hızlı bir şekilde sürdüğüne vurgu yaparak söz konusu çalışmaların ardından bölgenin önemli yeni bir turizm merkezi haline geleceğini söyledi.

BU BÖLGE ŞEHRİMİZ TURİZMİNİN YENİ UĞRAK NOKTASI HALİNE GELECEK

Tarihi İpekyolu üzerinde bulunan Obruk Hanı ve Kızören Obruğu’nun bölgeyi son derece önemli hale getirdiğini belirten Hasan Kılca, “Selçuklu’ya başkentlik yapmış Konyamızın her köşesinde birbirinden kıymetli eserler bulunuyor. Tarih ve doğal güzelliğin buluştuğu bu güzergahta Zazadin Hanı’ndan Sultanhanı’na kadar çok sayıda kervansaray var. Han turizmi açısından da bu rota oldukça önemli. Obruk Hanı da bu önemli eserlerden. Obruk içinde oluşan göl ile Selçuklulardan günümüze kadar uzanan han, birbirini çok güzel bir biçimde bütünlüyor. Karatay Belediyesi olarak bizler de Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız ve Konya Valiliğimizin de desteğiyle restorasyon çalışmalarımıza ara vermeden devam ediyoruz. Obruk Hanı’nı bir an önce turizme kazandırmak için canla başla çalışarak emek veren herkese teşekkür ediyorum. Obruk ve han çevresindeki çalışmalarımızın tamamlanmasıyla birlikte burayı daha da canlandırmayı ve turizmin yeni bir merkezi haline getirmeyi hedefliyoruz. Kızören Obruğu ve Obruk Hanı’nın olduğu bu bölge, yerli ve yabancı turistlerin yeni uğrak noktası haline gelerek gözde bir turizm merkezi olacak.” İfadelerine yer verdi.

Obruk Hanı’nın hemen arkasında bulunan Kızören Obruğu’nun da dünyada eşi benzeri olmayan muhteşem bir doğa harikası. Gölün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla “Kesin Korunacak Hassas Alan” olarak tescil edildiğini de hatırlatan Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, ülkemiz ve Konyamızın gelişmesi için büyük destek veren Cumhurbaşkanı

Erdoğan ile Konya’nın tüm projelerinde katkıları bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a da teşekkür etti.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0Shares