İngiliz Çalışmıyor, Romanya’dan Çiftliklere İşçi Getiriliyor

Korona virus nedeniyle artan işsizlikte İngilizlere çağrı yapıldı. Şimdiye kadar, % 90’ı İngiliz olan 33.000’den fazla başvuru oldu. Sadece 125 kişi işe yerleştirildi”

Koronavirüs krizinde iş bulamayan İngiltere Romanya’dan çiftliklerde meyve toplayacak işçiler getirdi. Yaklaşık 150 Rumen tarla işçisi, İngiliz çiftliklerinde ekin toplamak için özel uçakla Stansted Havalimanı’na geldi.
Korona virus nedeniyle artan işsizlikte İngilizlere çağrı yapıldı. Şimdiye kadar, % 90’ı İngiliz olan 33.000’den fazla başvuru oldu. Sadece 125 kişi işe yerleştirildi”

Romanya’dan mevsimlik bir işçiler güney doğu İngiltere’deki Faversham’daki BR Brooks & Son çiftliğinde çilek toplamaya geldiler.

Tarım grubu G’s Fresh tarafından kiralanan uçak, işçilerin çeşitli çiftliklere nakledildi. Bir bölümü İngiliz çiftliklerinde ekin toplamak için Essex’e geldi.

DENEYİMLİ İŞÇİLER

Çiftçiler, COVID-19’un neden olduğu işsizlik krizinin ortasında işçilerin Romanya’dan İngiltere’ye taşınmasını savunarak gelenlerin deneyimli işçiler olduğunu söylediler.

İngiliz Yetiştiriciler Birliği, Romanya’dan gelen meyve ve sebze toplayıcıları, İngiltere’deki yeni işe alımların yanında aralarında yeralan deneyimli işçilerin bulunması istihdama yardımcı olacağını söyledi.

EKİN HASATI İÇİN HER YIL GELİYORLAR

Çiftçiler, işgücü olmadan, ürünlerin koronavirüs salgını sırasında toplanmayan tarım ürünlerinin çürüyeceği ve emeklerin boşa harcanableceğini belirterek hasat yapılması gerektiğini bildirdiler. Ekin hasatının nitelikli bir iş olduğunu ve birçok Doğu Avrupalı ​​işçinin her yıl aynı çiftliklere gelerek ekin topladıklarını belirtildi.

ROMEN IŞ GÜCÜ SADıK VE KARARLı

Chichester’da Yaklaşık 3.000 hektarlık bir arazide Langmead Otlar’ı işleten Stephanie Hildon, Sky News’e Rumen işgücünün sadık ve kararlı olduğunu söyledi.

Hildon “Eğer Birleşik Krallık’tan işsiz olan insanları devralacak olsaydım, bu insanları çalıştırabilmek için çok fazla yeniden eğitim gerektirecekti. Bu da venrimlilik seviyemizi düşürecektir. Zaten virus nedeniyle oldukça düşük marjdayız. Bu gıda fiyatının yükseldiği anlamına geliyor” şeklinde konuştu.

İNGİLİZLER ÇALIŞMAK İSTEMİYOR

Çiftliklerin mevsimlik işçi sayısı ihtiyacının 80 bini bulduğunu belirten Hildon “İşe alım için her zaman reklam veriyoruz. Ancak şartları uygun görmedikleri için İngiltere’den başvuran olmuyor. İngiltere’den işe alım yapamadığımız için yurt dışına çıktık”dedi.

İşsizlik olduğu dönemde Romen işçilerin gelmesine tepki gösteren İngilizler, 1.4 kişinin kredi talebinde bulunduğunu ve milyonlarca kişinin düşük ücretle ilgili çalışmalarıının geçici olarak askıya alındığı ortaya çıktı.

MEVSİMLİK İŞÇİ DÖNEMİ

Hava Kiralama Hizmeti üzerinden Titan Airways önümüzdeki haftalarda beş uçuş daha yapacağını belirterek Doğu Avrupa’dan Almanya’ya 1.700 işçiyi daha uçurduğunu bildirdi.

Bu dönemde mevsimlik işçi alımlarının normal olduğunu belirten çiftçiler meyve toplama işleri için her yıl çoğunluğu Doğu Avrupalı olan 80 bin işçi İngiltere’ye hasat yapmak üzere geliyor. Bu işçilerin sadeçe yüzde 10-15’I İngiltere’de yaşıyor. Geri kalanı sezon bitince geri dönüyor.

Geçtiğimiz yıllardan birçok çiftçi İngiliz işçileri işe almak için çok uğraştı, ancak yüksek bir istihdam dönemi olduğu için gelen olmadı.

İşsizlere yönelik Ulusunu Besle Kampanyası’na tarımda çalışmak için bazı İngilzlerin başvurduğu belirtilerek, “Şimdiye kadar, % 90’ı İngiliz olan 33.000’den fazla başvuru oldu. Ancak şartları beğenmediklerini için şimdiye kadar sadece 125 kişi işe yerleştirildi” denildi.

Ulusal Çiftçiler Birliği de dahil olmak üzere birçok kişi, iş türüne olan ilginin krizden sonra da devam edebileceği şeklinde oldu.

ÇALIŞMAYANLARA ÇAĞRI YAPIYORUZ

Başkan yardımcısı Tom Bradshaw bunun “gerçek bir fırsat” olduğunu belirterek

“Şimdi daha fazla işe alım ihtiyacı ile karşı karşıyayız ve devam eden virus yüzünden maalesef Birleşik Krallık’ta çalışmayan işçi havuzuna sahibiz. Bu yüzden umutsuzca ülkeye dışardan işçi getiriyoruz, Çalışmayanları ise teşvik etmeye çalışıyoruz. Gelin ve önümüzdeki aylarda insanların tabaklarına taze meyve ve sebze koyun diyoruz ” dedi.

The Feed the Nation kampanyası, hasat mevsiminin başlayacağı Mayıs ayından itibaren çoğu çiftlikte “işe ihtiyacı olan insanlar için binlerce rol” olduğunu söylüyor.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0Shares