Turist Rehberleri: Virüse Karşı Aşı Bulunmadan Turizm Başlamaz

Antalya Rehberler OdasI ARO Üyesi Profesyonel Turist Rehberi Gürsel Baytuğ, sezonun 20 Kasım 2019’da sona ermesiyle birlikte Türkiye genelinde 100 bin Antalya’da 1700 ve Side’de 60 turist rehberinin işsiz kaldığını belirterek “Umudumuz bulunacak aşıya kaldı. 15 Mart’ta başlaması beklenen turizm sezonu hayal oldu, 2020 sezonu turizm için bitti” dedi.

2020 TURİZM SEZONU BAŞLAMADAN BİTTİ
Turist rehberlerinin turizmde diğer çalışanlar gibi altı aydır işsiz olduğunu belirten Baytuğ, ”Covid 19’un aşisi bulunmadan ve ülkemize gelen turistler aşilanmadan sezon başlamaz. Aşının ne zaman bulunacağı bilinmiyor. Bulunsa da en erken piyasaya ne zaman sürüleceği bilinmiyor. Realist olalım. Turistlerin aşıyı kullanmadan tatile çıkması mümkün değil. Aşıdan sonra ise tedirginlik sürecektir. Bu konuda güven kazanılmadın turizm sezonu başlamaz Bu durumda 2020 turizm sezonu başlamadan bitti diyoruz.” dedi.
REHBER YOK GİBİ DAVRANILIYOR
Türkiye turizminin en değerli tanıtım elçileri olan turist rehberlerinin sahipsiz olduğunu belirten Baytuğ, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nin turizmde turist rehberlerinin hiç yokmuş gibi davranmasından derin üzüntü duyduklarını söyledi.
Baytuğ, rehberlerin sıkıntılarıyla ilgili şu bilgileri verdi:
“Turist rehberleri 6 aydır işsizdir. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’in covid 19 için açıkladıği destek paketinde rehberlere yönelik hiç bir yardım yok. Rehberler 6 ay çalıştıkları için 600 iş gününü dolduramadıkları için ‘işsizlik parası’ da alamiyorlar. Zaten rehberler 6 aydır hiç bir iş yapamıyor. Yine aynı nedenlerden ötürü kisa dönem işsizlik parası alamıyor.

KORONADAN ÖLEN REHBER SAYISI 4 OLDU
Bugün covid 19’dan ölen rehber sayısı 4’e çıktı. Rehberlere her kapı kapalıdır. Bakanlığı rehberlerin sorunlarına karşi duyarlı olmasını istiyoruz. 6 ay işsiz olan rehber sezonda çalışırım hayaliyle yaşarken bir anda küresel ölümcül virüsle karşı karşıya kalıyor.

AVRUPA ÜLKELERI REHBERE SAHIP ÇıKıYOR
Devletin rehberine sahip çıkmasi lazım.
Almanya, İspanya, Belçika, Norveç, İsveç, Fransa, Avusturya , Kanada ve ABD covid 19’dan korunma kapsamında ‘evinde kal ben her türlü desteği veririm’ diyerek hesaplarına en az aylık 3.500 avro yatırıyor. Bizde ise rehber akşam evde çocuklarıma ne yedirebilirim derdinde… ”

TURISTLER AŞILANMADAN SEZON BAŞLAMAZ
Profesyonel Turist Rehberi ve ARO Üyesi Vedat Özçelik, turist rehberlerinin son 30 yılın en büyük ekonomik sıkıntısını yaşadıklarını belirtti. Özçelik, turist rehberlerinin turistlere hizmet etmeleri için rahat bir yaşam içinde olmaları, aklında sorunlarının olmaması ve yarınlarından endişeleri olmaması gerektiğini söyledi.
Özçelik, “Rehberler 6 aydır zaten işsiz. Üstelik korona virüsü salgını çıkınca işleri daha da zorlaştı. Aşı bulunmadan turizmin veya sezonun başlaması bir hnayildir. Aşı ne zaman bulunursa güven ortamı kazanılır ve turistler seyahate çıkmaya başlar. Turizm sezonu o zaman başlar” dedi.

ABDURRAHMAN BÜYÜKKESKİN

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0Shares