ABD Yardımı Kesince Havayollarına İflas Göründü


ABD’nin vereceği 25 milyar dolarlık hibeyi Hazine kesince Uçuş Görevlileri Birliği Sendikası ile tartışmalar başladı.
Amerikan hükümeti koronavirüs nedeniyle sıkıntı çeken havayollarına vereceği hibe ve krediyi Hazine azıltınca, Amerikan Uçuş Görevlileri Birliği Sendikası “Bu havayollarının iflasına yol açacaktır” dedi.

Yaklaşık 120 bin uçuş görevlisini temsil eden Amerikan Uçuş Görevlileri Birliği Sendikası Başkanı Sara Nelson, Hazine Bakanlığı’nın yardımın bir bölümünü geri çekerek endüstrinin istikrarını bozduğunu ve kurtarmaya yardım etmediğini belirterek “Bu davranış havayolu iflaslarına yol açacaktır. İnsanlar savaşmaya hazır” dedi.

Hazine Departmanı’nın ABD’deki en büyük altı havayoluna resmi olarak verdiği hibe tekliflerini resmen uzatmasından 24 saat sonra yardımı azaltmasının havacılık için felaket olduğunu bildirdi.

50 MİLYAR DOLARDA KISINTI

ABD hükümetinin 2 trilyon dolarlık koronavirus teşvik paketinde, havayolu şirketlerinin taleplerini karşılayamadığı ve kısıtlamalar içerdiği görüldü.

Havayollarına yardım teklifinde 50 milyar doların, yarısı doğrudan hibe bordro yardımı ve yarısı kredi ve kredi garantileri olarak yer alıyor. Ancak 25 milyar dolarlık maaş ve sosyal yardımlar, en büyük havayollarının umdunu kırdı.

Hazine Bakanı Steven Mnuchin uçk şirketlerine bu paranın % 30’unun geri ödeneceğini ve hisse senedi varantları sunmaları gerekeceğini bildirince ortalık karıştı.

HAZİNE HİBE ŞARTI KOŞULLARINI ÖNE SÜRÜYOR

Kongre tarafından derhal nakit ödenek için onaylanan 25 milyar dolarlık hibe gerçekte 17,5 milyar dolar olacak. Diğer 7,5 milyar dolar ise havayollarının geri ödeme yapması gerekecek olan krediler olacak.

Nelson, hükümete ödenecek düşük faizli kredinin % 30’nun nakit hibe olduğunu ve Hazine Departmanı tarafından desteklendiğini hatırlattı.

Havayolları ve Hazine Departmanı arasında görüşmeler yapılmasını isteyen bir yönetici, “Kongrenin onayladığı şey bu değil. Yardımın 25 milyar dolar nakit bağış ve 25 milyar dolar kredi olması gerekiyordu.”

Kongre, havayollarının yeniden ödeme yapmak zorunda kalmaması için derhal 25 milyar dolar nakit yardım almayı planlarken, CARES Yasası Hazine Sekreteri Steven Mnuchin’e nakit hibeler için şartlar ve koşullar belirleme yetkisi verdi .

HAZİNE BAKANI: HİBE ÇALIŞANLAR İÇİNDİR

Hazine Sekreteri Mnuchin CNBC’ye verdiği demeçte, “Hibe teklifler bir kurtarma değil, havayollarının işçilerini yerinde tutmak için likiditeye sahip olmasını sağlamak hedefimizdir. Havayolları 30 Eylül’den önce çalışanları işten çıkarmamak için hibeleri kabul etmişti.

Ancak havayolu yöneticieri CNBC’ye hibelerde kredi bileşeninin azaltılmasına şaşırdıklarını söylediler. Teklif edilen rakamın, Hazine’nin önümüzdeki altı ay boyunca bordrolarını karşılamak için talep ettikleri paranın yarısından fazlasını ödeyeceği anlamına geldiğini söylüyorlar.

HİBE RAKAMI TARTIŞMA YARATIYOR

Havayolları hibe başvurularını sunduklarında, bordro yükümlülüklerini detaylandıran Ulaştırma Bakanlığı’na düzenli olarak sunulan Form 41 belgelerini içeriyordu. Sektör için, 1 Nisan ile 30 Eylül arasında ödenmesi gereken toplam bordro yükümlülükleri yaklaşık 31 Milyar $ olarak belirtildi..Hazinenin vereceği 25 milyar dolar havayolu bordro ihtiyacının % 80’ini karşılıyor. Hazine’nin 17,5 milyar dolarlık nakit hibesi ise planı, havayolu şirketlerinin talep ettiği 31 milyar doların % 56’sını kapsıyor.

HAZİNE SENDİKA İLE GÖRÜŞMÜYOR

Nelson, nakit tutarının düşürülmesinin, havayolu şirketlerinin işçilerine ödemesine yetmeyeceğini ve kredi için tahsis edilen paranın ise Hazine’ye geri ödenmesinin mümkün olmadığı söyledi.

Nelson ve ekibi, Hazine Sekreteri Mnuchin’in hibe verme planını yeniden görüşmek üzere bir Hazine Bölümü üyesine ulaşmaya çalıştıklarını belirterek “Aradık, e-posta gönderdik, ancak Hazine ile görüşme yapılmadı” dedi.

Havayolları yöneticileri ihtiyaçları olan 50 milyar doların ödenmemesi durumunda, iflasların geleceğini veya milyarlarca borç alınması gerektiğini belirtiyorlar.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0Shares