2020 Yılı Patara Yılı İlan Edildi, Patara Nerede?

Kültür ve Turizm Bakanlığı, 2020 yılının teması için Patara Antik Kenti’ni seçti. Peki, Patara Antik Kenti nerede? Patara Antik Kenti’nin özellikleri…

Kültür ve Turizm Bakanlığı, 2020 yılının teması için Patara Antik Kenti’ni seçti. Peki, Patara Antik Kenti nerede? Patara Antik Kenti’nin özellikleri…

Kültür ve Turizm Bakanlığı, turizmde Türkiye’nin kültürel ve tarihi değerlerini ön plana çıkarmak amacıyla 2018 yılını Troia Yılı ilan etmişti.

Daha sonra da dünyanın bilinen en eski kült yapılar topluluğunun ortaya çıkarıldığı Göbeklitepe’ye dikkat çekmek için 2019’u Göbeklitepe Yılı ilan etmişti.

Bakanlık, 2020 yılının teması için ise Antalya’nın Kaş ilçesindeki Patara Antik Kenti’ni seçti.

Patara Antik Kenti nerede?

Bilindiği gibi Patara Antik Kenti, Fethiye-Kalkan arasında bulunuyor. Ksanthos vadisinin güneybatı ucunda deniz kıyısında yer alıyor.

Patara Antik Kenti, Antalya’nın Kaş ilçesine 42 kilometre uzaklıkta.

10 kilometrekarelik alana sahip antik kentte uzun yıllardır Akdeniz Üniversitesinden Prof. Dr. Havva İşkan Işık başkanlığında kazılar ve restorasyon çalışmaları yürütülüyor.

Türkiye tarihi için de önemli

Likya’nın ana liman şehri olan Patara, Türkiye tarihinin de önemli sembollerinden biri.

Antalya’nın Kaş ilçesinde yer alan ve Likya Birliği’nin başkenti olarak bilinen Patara’da bulunan Osmanlı Devleti’nin 1906 yılında Afrika’daki toprakları ile iletişim için kurduğu ilk telsiz telgraf istasyonu Patara Telsiz Telgraf istasyonuydu.

Osmanlı devleti, Kuzey Afrika ile olan telgraf bağlantısını Patara Telsiz Telgraf İstasyonu aracılığıyla sağlıyordu.

Türkiye’ye çok önemli hizmetler veren bu istasyon aslına uygun şekilde yeniden yapılacak.

Denize açılabilecek tek yer

Patara Antik Kenti Likya Birliği’ne üye en eski yerleşimlerden ve başkentlik yapmış bir şehir.

Bugüne kadar onlarca eşsiz tarihi eserin ortaya çıkarıldığı Patara, UNESCO Dünya Kalıcı Miras Listesi’nde bulunan Xanthos vadisinde denize açılabilecek tek yer özelliğini taşıyor.

Dünyanın en eski meclis binasına sahip

‘Noel Baba’ olarak da bilinen Aziz Nicholaos’un doğum yeri ve çocukluğunun geçtiği yer olan Patara, Likya Birliği şehirlerinin temsilcilerinin buluştuğu dünyanın en eski meclis binasına da sahip.

Amfiteatr, tarihi deniz feneri, ana cadde, hamamlar, Roma zafer takı, Tepecik mezarlığı, bazilika ve çeşitli tapınaklarla tarihi açıdan büyük zenginliğe sahip antik kentte bulunan dünyanın en eski demokratik meclis binası olarak bilinen Patara Meclis Binası, TBMM tarafından restore edilerek ziyarete açıldı.

Dünyanın en eski deniz feneri

Roma İmparatoru Neron tarafından MS 64-65 yıllarında yaptırılan Neron Deniz Feneri dünyada ayakta kalan en eski deniz feneri özelliği taşıyor.

Restorasyon süreci devam eden 26 metrelik deniz fenerine ait taşlar üzerine kabartma şeklinde 2 bin yıllık yunus balığı betimi de gün yüzüne çıkarıldı.

Antik kentte yapılan kazılarda, Liman Hamamı bölgesinde 2018 yılında, 9 veya 10’uncu yüzyıldan kalma olduğu tahmin edilen bir Viking kılıcı da bulundu.

Antik geminin replikası yapıldı

Bu yılki en önemli gelişmelerden biri de 14 metre uzunluğunda ve tamamen kamıştan yapılan antik gemi replikası ‘Abora-IV’, sergilenmek Patara Antik Limanı’na getirildi.

Alman arkeolog Dr. Dominique Görlitz’in tasarladığı gemi, Bulgaristan’ın Varna Limanı’ndan 1 Ağustos’ta denize indirildi. ‘Barış ve uluslararası anlayış için yelken açmak’ sloganıyla Karadeniz’den Akdeniz’e yol aldı. Yaklaşık 3 ay önce Kaş Limanı’na ulaşarak buradan da kara yoluyla 43 kilometre uzaklıkta yer alan Patara Antik Kenti’ne taşındı.

Çölleri aratmayan kumsal

Patara Antik Kenti yakınında yer alan 12 kilometre uzunluğundaki Patara kumsalı ise dünyanın en güzel plajları arasında gösteriliyor.

İnce kuma sahip ve çöl sahnelerini aratmayan görselliğiyle birçok film çekiminde de kullanılan kumsal, dünyada nesli tehlike altındaki caretta caretta türü deniz kaplumbağalarının da Akdeniz kıyılarındaki en önemli yuvalama alanlarından biri.

Patara’nın antik plajında, bu yıl caretta caretalar tarafından 286 yuva oluştu. Tüm zamanların en çok yuva sayısına ulaşıldığı 2019’da, 21 bin 821 yumurtadan çıkan 17 bin 323 yavru caretta caretta denize ulaştı.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0Shares