Side Antik Kent’i Papatyalarla Anemonlara Kaldı

Türk turizminin kalbi Antalya Side’de korona virüsü tehlikesi boşalınca hayalet kente döndü. Turizme hizmet veren esnafın tarihi Side Çarşısı’nda kepenk kapatması üzerine aktif turizm sezonunda ‘iğne atsan yere düşmez sözü’ havada kaldı. Her mevsimde turist kaynayan Side Antik Kent’ti de bahar aylarının habercisi olarak açan sarı-beyaz renkli papatyalar ile kıpkırmızı açan anemonlara kaldı

GÜVENLİK EKİPLERİ DENETİM YAPIYOR

Antalya Valiliği’nin yeni karona virüsünün (covid) yayılmaması için ”evde kal,” çağrısı kapsamında ve bazı yaş gruplarının sokağa çıkma yasağı uygulamasıyla Side Yürüyüş Yolu ve tarihi ören yerinde Manavgat Belediyesi zabıta ekipleri ile jandarma ekipleri sürekli denetim yapıyor.

1947 yılında Izmir Efes Antik Kent’ten sonra Türkiye’de ikinci kazı çalışması yapılan Side Antik Kent’te yalnızlığın ve terk edilmişliğin canlı şahitleri tarihi Bizans Hastanesi, Piskoposluk Sarayı yolu üzerinde bulunan yolda açan kırmızı anemon çiçekleri (dağ lalesi), çiçek açan badem ağaçları ve gelinlik gibi beyaza bürünen papatyalar oldu.

Side Esnaf Birliği (Sebd) Başkanı Mehmet Ergen Side’de 40 yıldır kuyumculuk yaptığını ilk defa böyle bir durumla karşı karşıya kaldıklarını söyledi.

Mehmet Ergen,”Covid 19 salgından önce bu dönemde Side turist sesiyle yavaş yavaş canlanmaya başlardı. Özellikle başta Almanlar olmak üzere batı Avrupa ülke vatandaşlarinin tatil yaptığı bir dönem. Öyle bir dönemdeyiz ki, Side’de yaşayan yerleşik yabancilar bile tarihi ören yerinde doğa yürüyüşü yapardı. Turist olarak onlar bile yok. Side yalnız kent oldu. Umarım bu salgından kısa sürede kurtuluruz” dedi.

ABDURRAHMAN BÜYÜKKESKİN

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0Shares