Gümüşler Manastırı’nı Mutlaka Görülecek Yerler Listenize Alın

Niğde kent merkezine 6 kilometre mesafedeki Gümüşler beldesinde tam olarak ne zaman inşa edildiği bilinmeyen, ancak 8. yüzyıl ile 12. yüzyıl arasındaki dönemde yapıldığı tahmin edilen Gümüşler Manastırı; Kapadokya bölgesinin en iyi duvar resimleri olarak nitelendirilen iç süslemeleri, kayadan oyma rahip odaları, mutfak, saklama küpleri, iki katlı yer altı şehri ile acil durumlarda saklanmak üzere yapılmış gizli bölmelerle dikkati çekiyor.

Gümüşler Manastırı

“GÜLEN MERYEM ANA” FRESKİ GİZEMİNİ KORUYOR
Yaklaşık 1,5 kilometrelik alanda uzanan kayadan oyma yerleşim yerindeki manastır, ören yeri, kilise ve kayadan oyma yerleşim alanlarıyla ön plana çıkan yapı içerisinde en çok, Anadolu’da tek örnek olduğu bilinen “Gülen Meryem Ana” freski ilgi çekiyor. Manastır içindeki Yunan haçı planlı kilisedeki bazı duvar resimleri çökme sonucu bozulsa da “Gülen Meryem Ana” freski gizemini koruyor.

Niğde İl Kültür Turizm Müdürü Basri Akdemir

AÇIĞA ÇIKAN MEZAR SAYISI 30
Niğde İl Kültür Turizm Müdürü Basri Akdemir, konu ile ilgili yaptığı açıklamada Niğde-Kayseri yolu üzerinde bulunan Gümüşler Manastırı ve ören yerinin iyi korunması özelliğiyle Kapadokya bölgesinde ayırt edilebilen önemli yapılardan olduğunu söyledi. Manastır ve etrafındaki yerleşim yerlerinin aynı zamanda hayvan barınağı ve çeşitli iş sahaları olarak kullanıldığını belirten Akdemir; “Kare planlı orta avlu 14×14 metre boyutlarında, avlu duvar yüksekliği ise 14 metre. Avlu, dört yönde kaya oyma yapılara açılıyor ve tüm yapılar avluya açılırken, gizli geçitlerle bölmelerin birbirleriyle bağlantıları bulunuyor. Manastırda yapılan çalışmaların tamamlanmasıyla açığa çıkan mezar sayısı 30’a ulaştı” dedi.

Gümüşler Manastırı

KAPADOKYA’NIN EN İYİ DUVAR RESİMLERİ GÜMÜŞLER MANASTIRI’NDA!
Basri Akdemir, giriş kapısının tam karşısında kuzeydeki kilisenin tavanının kubbe görünümde olduğuna işaret ederek, kilisenin 3 apsisinde Hz. İsa, annesi Hz. Meryem ile Hıristiyanlığın başlangıç dönemi ileri gelenlerinin yer aldığı duvar resimlerinin bulunduğunu anlattı. Kapadokya bölgesinin en iyi duvar resimlerinin bu kilisede olduğunu vurgulayan Akdemir; “Orta cephe apsiste 3 şerit halindeki resimlerin en üstünde tahtta Hz. İsa, sağında iki melek ve İncil yazarlarından Lukas’ın sembolleri, boğa ve diğer resimler, orta bölümde Hz. Meryem ve havarileri, en altta da Kayserili Büyük Basileios, Nyssa’lı Gregorios, Naziyanz’lı Gregorios freskleri bulunuyor” diye konuştu.

Gümüşler Manastırı

ANADOLU’DA TEK ÖRNEK
Hz. İsa’nın taht üzerinde yer alan resminin sağ ve solunda Hz. Meryem, melekler ile dönemin önemli sayılan sembolleri ile 12 havarinin portreleri görüldüğünü aktaran İl Kültür ve Turizm Müdürü Basri Akdemir, şöyle devam etti: “Sol apsiste yer alan Gülen Meryem ve kucağında İsa freski, Anadolu’da tek örnek olarak nitelenmektedir. Ana apsisteki Meryem figürü, iki ayrı yerden baktığımızda sizi aynı bakış noktasıyla izliyor görünümü vermekte. Hz. İsa’nın doğumunun müjdelenmesi, İsa’yı dadılarının yıkaması, İsa’ya hediye sunumu, Hz. Meryem’in İsa’yı azizlere tanıtması, baş melekler Gabriel ve Mikael’in Hz. Meryem’e tanrı selamı iletmesi fresklere yansıyan görüntülerdir. Narteksin üstündeki bir odanın duvarlarında yer alan av sahneleri ve çeşitli hayvanların resmedilmesi uzmanların Kapadokya’da örneğinin görülmediğini belirttikleri önemli bir ayrıntıdır” ifadelerini kullandı.

Kaynak: (TOURMAG) – TOURMAG Turizm Dergisi

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0Shares