ATURJET: Destek Paketinde Rehberlerimizin Adı Yok..

Dünya Turizm Yazarları ve Gazetecileri Federasyonu FIJET Başkanı Tijani Haddad’ın tüm dünyayı etkisi altına alan Covid 19 salgını ile ilgili üyelerine yazdığı ulusal ve küresel işbirliği mesajının ardından FIJET Türkiye Temsilcisi ATURJET (Türkiye Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği) Başkanı Delal Atamdede ulusal ve sektörel durum değerlendirmesi yaparak önemli açıklamalarda bulundu.

Aralık ayında Çin’de ortaya çıkan ve tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs salgını nedeniyle zor günler yaşadığımızı, daha önce yaşanan krizlere benzemediğini belirten ATURJET Başkanı Delal Atamdede; bu süreçten çıkış yolunun birlik beraberlik ve dayanışma içinde olmaktan geçtiğini, ekonomik destek paketlerinin hızla uygulamaya başlatılması ile turizm sektörünün rahatlatılmasının planladığına dikkat çekti. Destek paketlerinde Profesyonel Turist Rehberlerinin unutulmasının büyük bir eksiklik olduğunu belirten Atamdede; ‘Büyük turizm ve kültür donanımına sahip bu emekçileri de ihmal etmemeliyiz yoksa saçayağının biri kırılacak, sektörden uzaklaşarak başka iş kollarına yönlenecekler. Geçmişten gelen bu tecrübe ve donanım heba olup gidecek; sonrası sil baştan, kaybedilen bir nesil, yeni yetişecek nesil için de kaybedilen zaman… Lütfen sektörde zinciri birbirine bağlayan halkaları koparmayalım…’ ifadelerine yer verdi.

FIJET Türkiye- ATURJET Üyelerine seslenen Delal Atamdede’nin açıklamasının tamamı şöyle:

Turizme gönül vermiş çok kıymetli meslektaşlarım,

Bugün artık geçmişte olduğu gibi sadece ulusal çapta bir sorunla savaşma durumunda değiliz, eğer öyle olsaydı inanın ki geçmişte edindiğimiz tecrübelerden hareketle sırası ile çözümleri üretmeye başlamıştık bile. Gelin görün ki işler bu sefer o kadar kolay gözükmüyor; konu ‘insan hayatı ve var oluş savaşı’, bu var oluş savaşında üzerimize düşeni nasıl yaparız, neler yaparız sorusunu her bilinçli birey gibi bizlerin de sorma zamanı.

ALBERT CAMUS’UN VEBA’SINDAN ÖRNEK…

Ben bu soruyu sorduğumda aklıma gençlik yıllarında okuduğum Albert Camus’ün Veba adlı romanı geliyor. Kısaca insanlığın o dönemlerde en acı yazgılarından biri olan veba salgınının insanlık için perişanlık, yıkım ve felakete dönüşmesine rağmen kasaba halkı ve yöneticileri roman kahramanlarının öncülüğünde (Dr Rieux, Tarron Grand) bütün umutsuzlukların büyük bir özveri, iyimserlikle, dayanışmayla daha iyi bir insanlık hayalinin gerçekleşme umudunun var olduğunu hatırlatmıştır.

BİZE UMUT VERECEK DÜŞÜNCELERE SIRTIMIZI ÇEVİRMEYELİM

Önümüzdeki süreçte Korona Virüsünü yenerek normal yaşama dönen tüm dünya ülkelerinde alınan derslerle birlikte; daha bilinçli, hümanist, daha duyarlı, daha çevreci, ahlaklı, görev bilinci ve sorumluluk sahibi bir toplum olmak adına yeni bir süreç başlayacağını düşünüyorum. Zor günlerin ardından yeni bir sayfa açılacağını hayal etmek bile çok güzel şu an için. Bizlere güç ve umut verecek bu düşüncelere sırtımızı dönmeyelim. Birçok krizlerden güç birliği ve dayanışmayla çıkan Türkiye bunu da başaracak ve sonrasında harekete geçen turizm sektörü büyük bir birikim ve enerjiyle karşılığını fazlasıyla alacaktır.

DESTEK PAKETLERİNDE REHBERLERİMİZİN ADI YOK..

Bütün bunları temenni ederken sektörün içinde bulunduğu zor koşulları ve gerçekleri de gözden kaçırmamak lazım. Krizin turizm üzerindeki baskısını hafifletmek, seyahat acenteleri, oteller, hava yolu şirketlerinin bu süreçten en az hasarla çıkması için çalışan devletimiz ekonomik destek paketlerini hızla açıklamaya devam ediyor.

Lakin destek paketlerinde bugüne kadar adı bile geçmeyen bir tek meslek grubu var, Profesyonel Turist Rehberleri. Bu meslek grubu senelerdir turistlerle memleketimiz arasındaki en önemli bağlantı, en sağlam köprü. Büyük turizm ve kültür donanımına sahip bu emekçileri de ihmal etmemeliyiz yoksa sacayağının biri kırılacak, sektörden uzaklaşarak başka iş kollarına yönlenecekler. Geçmişten gelen bu tecrübe ve donanım heba olup gidecek; sonrası sil baştan, kaybedilen bir nesil, yeni yetişecek nesil için de kaybedilen zaman… Lütfen sektörde zinciri birbirine bağlayan halkaları koparmayalım…

FAALİYETLERE ARA VERDİK AMA YAZMAYA VE ÜRETMEYE DEVAM

Türkiye’de FIJET’in tek temsilcisi Türkiye Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği (ATURJET) olarak ülkemiz tanıtımı adına gerçekleştirdiğimiz ALTIN ELMA, FIJET ACADEMY, GENEL KONGRELER, Seminerler ve diğer aktivitelerimize geçici bir süre ara veriyoruz ama bu süreçte kıymetli yazar ve gazetecilerimiz dünya turizmi adına üretmeye hiç kuşkusuz devam edecekler ve bu sıkıntılı dönemi asgari zarar, azami katkıyla atlatabilmek için üzerine düşen sorumlulukları yerine getireceklerdir. Şimdiden kalemlerinize kuvvet…

Saygılarımla

FIJET TÜRKİYE-ATURJET TÜRKİYE YÖNETİM KURULU BAŞKANI
DELAL ATAMDEDE

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0Shares