FIJET Türkiye, Adalar Belediye Başkanı Erdem Gül’ü Ziyaret Etti.

Türk turizminin duayenleri, İstanbul’un gözbebeği olarak görülen Adalar ilçesine bir ziyaret gerçekleştirdi. Türkiye Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği (ATURJET) öncülüğünde gerçekleşen ziyarete, İstanbul Turizm Platformu Başkanı Cumhur Güven Taşbaşı, TÜROB’un uzun yıllar başkanlığını yürüten Timur Bayındır, TÜROYD Yönetim Kurulu Üyesi Serhad Uslan katıldı.

ADALAR’DA TURİZM BULUŞMALARI YAPALIM 

Turizmcileri makamında kabul eden Adalar Belediye Başkanı Erdem Gül, ziyaretten büyük memnuniyet duyduğunu belirterek, Adalar’ın İstanbul’dan turizmciler gözüyle nasıl göründüğünü sordu. Konukların paylaşımlarını alan Gül, “Gelin ‘Adalar’da Turizm Buluşmaları’ yapalım” önerisinde bulundu.

TURİZMDE GÜZEL GELİŞMELER OLACAK

Ziyarete ATURJET’i temsilen Yönetim Kurulu Başkanı Delal Atamdede, Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Kurtoğulları ve Tanıtım Komisyonu Üyesi Kadir Toprakkaya katıldı. Bu yıl turizm hayatında 54’ncü yılını kutlayan Hüseyin Kurtoğulları, “Turizm konusunda önümüzdeki iki yıl içinde çok güzel gelişmeler olacak. Adalar şimdiye kadar maalesef hak ettiği turizm değerine ulaşamadı. Bunda siyasi nedenlerin büyük etkisi vardı. Ancak ben bu durumun değişeceğine inanıyorum” dedi.

FAYTONLAR ADALARIN DOKUSUNDA OLMAK ZORUNDA

Son günlerin gündemi olan faytonlar için de bir açıklama yapan Adalar Belediye Başkanı Erdem Gül, “Büyük bir sorun olarak karşımızda bulduk. Ancak pek çok açıdan bakmak gerekiyor. Sonuç olarak faytonlar sembolik olarak da olsa, Adalar’ın dokusunda olan ve olması gereken bir durum” dedi. Konuklar ise, bu uygulamanın örneklerinin dünya başkentlerinde de olduğunu, sadece turizm objesi anlamında 20 -25 adet Adalar’da bulunabileceği fikrine sıcak bakılabileceğini dile getirdiler.

İSTANBUL DIŞINDA YENİ DESTİNASYONLAR

Adalar ziyareti heyeti içinde yer alan İstanbul Turizm Platformu Başkanı Cumhur Güven Taşbaşı ise yaptığı açıklamada, “Biz İstanbul’un dışında yeni turizm destinasyonları belirlemeye çalışıyoruz. Şile, Beykoz, Çatalca belirlediğimiz yerler. Adalar’ı da bu liste içine aldık.” Dedi.

ADALAR GASTRONOMİSİ İLE DE ÖNE ÇIKMALI

Tam 16 yıl boyunca Türkiye Otelciler Birliği’nin başkanlığını yapan Timur Bayındır ise, Adalar’ın 1960’lı, 70’li yıllarda müthiş bir gastronomi kültürü vardı. Ermeni lezzetleri, Rum mezeleri şimdilerde tamamen yok olmuş. Bana göre bu geri getirilmeli ve Adalar gastronomisi ile de öne çıkmalı. O zaman bizlerde dahil olmak üzere turistler de gelir…” dedi.

ARALIK AYINDA İKİNCİ BULUŞMA

Ziyaretin sonunda düşüncelerini aktaran Adalar Belediye Başkanı Erdem Gül, “Bu buluşma son derece faydalı bir buluşma oldu. Tekrar teşekkürlerimi iletiyor ve Aralık ayında ikinci buluşmanın yapılması teklifinde bulunuyorum” dedi.

AVRUPALI TURİSTLERİ BEKLİYORUZ

Son olarak, Adalar’a Avrupa’lı turistlerin gelmesi için neler yapılabilir..? sorusunu ortaya atan Gül, “Bu konu beni en çok düşündüren konuların başında geliyor. Zira Adalar’da otelcilik çökmüş durumda. Avrupa’dan turist gelse kalacak standartlarda yer yok. Bu nedenle otel yatırımcılarının eğilmesini arzu ediyorum. Bununla birlikte turizm değerlerimizin de turizm destinasyonu olarak lanse edilmesi gerekiyor.” Dedi.

Türkiye Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği (ATURJET) öncülüğünde gerçekleşen ziyaret sırasında, başkan Delal Atamdede ve Yönetim Kuruşu Üyesi Hüseyin Kurtoğulları tarafından Adalar Belediye Başkanı Erdem Gül’e bir Hayırlı Olsun plaketi takdim edildi.

Buluşmanın hatra fotoğrafı karesinde İstanbul & İstanbul Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Rana Aybar ile Adalar Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Dündar Tıraş da yer aldı.

Ziyaretin sonunda, Adalar’a gelip de balık ziyafeti almadan dönmek olmaz diyen TÜROYD Yönetim Kurulu Üyesi Serhad Uslan’ın, Milto’da balık ziyafetine ev sahipliği yaptı.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0Shares