Suudilerin Vergi Kararı, Seyahat Acentalarının Elini Kolunu Bağladı

Suudi Arabistan yönetiminin hac, umre, ziyaret veya ticaret olmak üzere 300 riyal, “Seyahat sigortası” adı altında 180 riyal olarak aldığı ek vergi kararı, Türk ziyaretçi sayısında düşüş endişesi yaratıyor. Elçi Tur Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Başarır, Seyahat acentaları olarak, Suudi Arabistan yönetiminin aldığı kararın kendilerini zor durumda bıraktıklarını belirtirken, bu konuda Diyanet’ten destek beklediklerini dile getirdi.

Suudi Arabistan yönetiminin, 2020 yılı için hac, umre, ziyaret veya ticaret olmak üzere bölgeye gidecek tüm ziyaretçilerden 300 Riyallik ek vergi kararının üstünden çok zaman geçmeden, seyahat sigortası adı altında 180 riyallik yeni bir vergi daha alınacağı yönündeki kararı, seyahat acentelerini mağdur etti. Sektör temsilcileri, yaklaşık 500 riyali bulan ek vergilendirmenin, Türkiye’den her yıl bu bölgeye giden ziyaretçi sayısında düşüş yaratacağını ve ücretlerde yaklaşık yüzde 20’lik bir zam söz konusu olacağını dile getiriyor

“Vergiler, ziyaretçi sayısını düşürdü”

Elçi Tur Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Başarır, konu ile ilişkin yaptığı değerlendirmede, döviz kurunda yaşanan hareketlilik nedeniyle her geçen gün bu bölgeye giden Müslümanların sayısında düşüş yaşandığına dikkat çekti. Yaşanan bu vergi artışı ile birlikte sektörün olumsuz etkileneceğine vurgu yapan Elçi, şunları söyledi:

“Suudiler hac ödemelerini için havuz sistemi kullanıyor. Yetkililer, umre seyahatlerini de bu havuza çekmek istiyor. Ancak bu yüksek fiyat farkı yalnızca Türkiye’yi değil tüm dünyadaki Müslümanları etkileyecek. Suudi Arabistan’a her yıl 600 binden fazla Türk, hac ve umre seyahati düzenliyor.

Geçtiğimiz yıllarda bu rakam çok daha yüksekti ama kur artışı, zamlar ve vergiler sebebiyle sayı düştü. 2020 yılı için hac, umre, ziyaret veya ticaret olmak üzere bölgeye gidecek tüm ziyaretçilerden 300 Riyallik ek vergi kararının üstünden çok zaman geçmeden, seyahat sigortası’ adı altında 180 riyallik yeni bir vergi daha alınacağı yönündeki kararla birlikte sektörde yüzde 20’lik bir zam olacak. Ayrıca her otel ve transfer rezervasyonu agoda.com, tripshop.com gibi firmalardan yapılacak yoksa vize alınamayacak, Üstelik bu firmalar her rezervasyondan yüzde 20  komisyon alacak.

Bu durum hem biz acenteleri hem de hacca ve umreye gitmek isteyen ziyaretçileri oldukça zora sokacak bir gelişme. Sektör temsilcileri olarak, bizim görevimiz hac ve umreye gitmek isteyen vatandaşları en konforlu ve uygun şekilde hizmet etmek. Bu sebeple hem sesimizi duyurmak istiyoruz.” 

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0Shares