KONYA’NIN DOĞAL GÜZELLİKLERİ

HADİM YERKÖPRÜ ŞELALESİ 
Orta Torosların yaylalarından doğan kaynaklarla beslenen Göksu akarsuyu, görenlerin hayranlıkla izlediği tatlı gökmavi sularıyla zaman zaman yüzeyde zaman zaman yeraltındaki yolunda güneye doğru akarak Akdeniz’le kucaklaşır. Tabi güzellikleriyle yurdumuzun cennet köşelerinden biri olan Göksu nehri Hadim ilçemizin Yerköprü mevkiinde oluşan şelalesiyle doyumsuz güzellikler aksettirmektedir. 

ÇAYIRBAĞI 
Şehir merkezine 20km. uzaklıkta olup tabii güzelliği ile ünlü mesire yerlerimizdendir. Yerli ve yabancı turistlerin dolup taşdığı Çayırbağı suyunu civarı güzel bir mesire yeri olmasının yanısıra tatlı billur suyunda şehrimizin su ihtiyacının karşılamakta önemlilik arzetemketidir. Devrin çalışkan valisi Avlunayalı Ferit Paşa Çayırbağ suyunun şehir merkezine akıtmak için yol parasından 18 bin altın lirasını 1317mali yılı su işine sarfedilmesi için padişahtan izin almış ve o tarihlerde bu güzel su şehrimize akıtılmıştır. Bu güzel mesire yerimizde herhangi bir turistik tesis kurulmamış ancak; eski tabiliğni bugün kadar muhafaza etmiştir. 

HATIP SUYU 
Şehir merkezine 17 m mesafede bulunup, güzel manzarası, bağ ve bahçe billur gibi suyu ile özellikle üzümleri ile meşhurdur. Piknik yapacak aileler kendi imkanlarıyla bu bağ ve bahçelerden yararlanırlar. 

DUTLU KIRI 
Manzarası ve yeşilliğiyle ünlüdür. Güzel yaz aylarında her ağaç altında bir aile ve grup görmek mümkündür. 

ÜZÜMLÜ 
Beyşehir ilçesi sınırlarına dahil olup şehre uzaklığı 115 km.dir. Çam ormanları ile ünlüdür. 

KRATER GÖLLERİ 
Meke Gölü Acı Gölün güney batısında Karapınar’ın güney doğusunda ve Karapınar’a 8 km. uzaklıkta ve Karapınar-Ereğli asfaltının 2 km. uzağındadır. Göl dairevi şekilde ve gölün ortasında MEKE denilen yüksek bir tepesi volkan küllerinin sönmesinden meydana gelmiştir. Bu tepe siyah ve mor rengi ile güneyinde; küçük ve büyük üç tane daha tepecek meydana getirmiştir. Gölün içindeki tepenin yanık toprak yapısı ile, gölün dış çemberini meydana getiren arazide yanık volkan küllerinin renkleri ve yapıları da değişiktir. Gölün bütün çevresi siyah küllerle kaplıdır. Göl yaklaşık olarak yer seviyesinden, su seviyesine kadar 70 metredir. Gölün derinliği de 12 metreyi geçmez. Gölün; Magnezyum ve Sodyum Sülfattan teşekkül eden tuzlu suyu yerin altından kaynamaktadır. 

BEYŞEHİR GÖLÜ VE ÇEVRESİ 
Mesire Yerleri 
Beyşehir’in önemli tarihi ve turistik yerleri, Eşrefoğlu Cami ve Türbesi, Taş Medrese, Çifte Hamam, Besten, Kubad-abad Sarayı ve köşkü, göl içindeki tarihi ve turistik değerleri olan adalar. 

Hıdırlık 
Akşehir ilçesi sınırlarına dahil olup, şehre uzaklığı 135 km su piknik sahası, el değmemiş tabiat güzelliği çamlık ve piknik yerleri ve Belediye Dağ Oteli mevcut güzel bir dinlenme yeridir. 

Fasıllar Anıtı 
Dünyanın en büyük kaya anıtlarından biridir. Fasıllar Anıtı Büyük Tanrı’yı bir dağ tapınağında iki arslan arasında gösterir. İVRİZ Ereğli ilçesi sınırlarına dahil olup, şehre uzaklığı 180 km.’dir. Tabi güzellikleriyle insanı büyüleyen ve su kaynakları ile piknik sahaları iyi bir dinlenmeye cevap verecek niteliktedir.Ayrıca mesire yerlerimize Hadim İlçesi Alanda sınırları içerisinde bulunan Göksu Hidro Elektrik Santralı, Yerköprü Şelaleside doğal güzelliği ve manzaralarıyla iyi bir dinlenme kamp yeri şifalı suyu çeşitli hastalıkların iyileşmesini sağlayan yerlerimizdir. 

Eflatun Pınarı 
Eflatunpınarı Hititler döneminde kurumuş kutsal Hitit Anıtıdır. Beyşehir’e 22 km. mesafededir. Anıt, göğü taşıyan ve yerle gök arasında ilişki kuran Tanrıları tasvir etmektedir. 

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0Shares