EREĞLİ

KONYA EREĞLİ

Ereğli ismi ülkemizde 15 ayrı yerleşim yerinde kullanılmaktadır. Ancak bunların en tanınmışı Konya Ereğli’dir.Ereğli yeşilliğiyle, modern kentleşmesiyle, zengin maden kaynaklarıyla, İvriz Çayı’nın suladığı bereketli topraklarıyla ve Lykonia, Klikya ve Kapadokya üçgeninin uç noktasında yer alan Ereğli antik yollarının kesiştiği bir merkezde bulunması nedeni ile ,insanlık tarihinin ilk evrelerinden itibaren yüksek kültürlerin buluştuğu, Konya’mızın nadide ilçelerinden biridir. 

         Ereğli kuzeyde Toros dağlarının eteğinden başlar ve engebesi giderek azalarak Konya Ovasına yayılır. İlçe Merkezinin 20 km güneyinden geçen Toros Dağlarından başka sönmüş Volkan Dağları Hasan Dağı (3258 m) ve kuzeybatı Karacadağ ile çevrilidir. En önemli akarsuyu İvriz Çayı’dır. Üzerine kurulu İvriz barajı ile Ereğli’de tarım alanlarının sulanmasını sağlayan İvriz Çayı, diğer taraftan Ereğli’nin içme suyu ihtiyacını da karşılamaktadır.

          Ereğli, İç  Anadolu yaylasının Konya Ovası ile güneye uzanan ve Toroslar’da son  bulan, denizden 1054m yükseklikteki düzlüğe kurulmuş olup ilçe 37 – 38 kuzey enlemi ile 35,5 – 34,5 doğu  boylamı arasındadır. 2260 kilometrekarelik  bir  alana sahiptir. Doğusunda Ulukışla, kuzey doğusunda Bor, kuzeyinde Aksaray, kuzey batıda  Karapınar, batısında Ayrancı,güneyinde Halkapınar ve Toros Dağları ile İçel ili bulunmaktadır.

          Ereğli Ovasına hayat  veren su  kaynaklarının hepsi de Toros Dağları çıkışlıdır. Kar, yağmur  beslemelidir.  Su  yönünden zengin  bir  beldedir. XX. Yüzyılın ikinci  yarısına   kadar sadece  akarsular  ile sulanan arazi, son yıllarda  yer altı sularından da büyük boyutlarda faydalanmaktadır.

         Akarsularının yıllık  ve  aylık debileri  arasında  çok büyük  farklar  vardır.Bugün için Halkapınar ilçesi sınırlarında kalan İvriz  Çayı hem Ereğli ovasında  tarım  arazisinin  sulamasında hem de şehir içme suyu olarak  kullanılmaktadır. Bu çay üzerinde sulama amaçlı İvriz Barajı bulunmaktadır.

         Toros  Dağlarının  kuzey eteklerinden çıkan Delimahmutlu ve İvriz Çayları ile yer altı sularının  bolluğu ilçemizin  yeşil Ereğli  adıyla anılmasını sağlamaktadır. Akarsu kıyılarında  söğüt, kavak  ve çeşitli tabii yeşillikler vardır. 

            İlçemiz Ereğli’de   meyvecilik de hayli gelişmiş  durumdadır. Özellikle  beyaz  kiraz, Napolyon kiraz vişne, elma olmak üzere çeşitli meyve ağaçları yetiştirilmektedir. Orman  İşletme Şefliği’nce  ağaçlandırma faaliyetleri  artarak  devam  etmektedir. Bu çalışmalar sonucu  494845 hek. alan, karaçam, ardıç  ve  meşe  ile ağaçlandırılmıştır. Dağlık bölgelerde az çok çalılık ve orman örtüleri görülmektedir. Ereğli‘nin 1997 genel  nüfus  sayımı  sonuçlarına göre toplam nüfusu 118.929’ dur. Bu  nüfusun 77.790’u  ilçe merkezinde 41.150’si köy  ve kasabalarda yaşamaktadır.

             Ereğli  İç Anadolu  Bölgesine  hakim tipik bir kara iklimi görülmektedir. Yazları sıcak ve kurak , kışları soğuk ve kar yağışlıdır.
                          
                           İvriz kaya kabartma anıtı:

             Konya Ereğli’ye gelmişken, 21 km uzaktaki İvriz’i mutlaka görmek gerekiyor. Ereğli Belediyesi İvriz yolunun en uygun bölümlerine tabelalar yerleştirmiş. Böylece kimseye sormadan, İvriz’e ve görkemli kaya anıta ulaşabiliyorsunuz. Tuwana krallığından zamanımıza kadar en önemli kabartma, geç Hitit dönemine ait ve Tuwana kralı Warpulowas tarafından M.Ö. 8. yüzyılda yaptırılmış. 

             Bereket tanrısı Tarhundas ile onun karşısında ibadet eden Kral Warpulowas figürleri ve arka kısmındaki Hitit hiyeroglif yazısında; “Ben hakim ve kahraman Tuwana kralı Warpulovas. Sarayda bir prensken, bu asmaları diktim. Tarhundas onlara bereket ve bolluk versin.” deniliyor. Kabartmada Hitit sanatından başka, Asur ve Frig sanatı etkileri de görülüyor. 

             Yazın inanılmaz derecede soğuk bir suyun bulunduğu İvriz, ceviz, ceviz büyüklüğünde kiraz, fındık ve üzümüyle ünlü. Baraj gölü çevresi ise keyifli kır lokantaları ile konukları ağırlıyor.       

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0Shares