EĞİTİM ŞART

Geçen aylarda kaldırımlar ile ilgili bir yazı yazmıştık. Peki ne değişti? Hiç bir şey değişmedi, o günlerde belediyeler biraz sıkıştırdı esnafları, fakat belli ki bir yerlerden zılgıtı yiyince bırakıverdi. Aynı hamam aynı tas devam ediyoruz kaldırımdan değil de yoldan yürümeye. Malumunuz her yıl 17 Aralık ta şeb-i arus (düğün gecesi)ni coşku ile anıyoruz, programlar düzenliyoruz. Şehrimize yüzlerce misafir (turist) geliyor. Oteller doluyor. Önceden rezervasyon yaptırmayan misafirler yer bulamıyor otellerde. 
Değerli dostlar şehrimize gelen misafirler kimlerle karşılaşıyor gelince? İlk olarak hava alanında taksicilerle karşılaşıyor. Sonra otel personeli ile, sonra restoranda garsonlarla, sonra uğradıkları bölgelerdeki esnaflarla. Peki beklediği ilgi ve alakayı bulabiliyor mu, ? Mesela hava alanından taksiye bindiği zaman taksiciden Konya ile ilgili kısa da olsa bir brifink alabiliyor mu. Örnek verecek olursak gelen misafire Konya’nın sadece Mevlana dan ibaret olmadığını, şehrimize gelmişken ilk yerleşik hayata geçiş yeri olan çatal höyük’ ten bahsediliyor mu? Sille’ den bahsediliyor mu? Kısaca havaalanında çalışan taksicilerimiz Konya’nın tarihi ve turistik yerlerini tam anlamı ile biliyor mu? 
Konya Turizm Elçileri Derneği ve Turizm İl Müdürlüğü bu konuda bir çalışma başlattı. Mevlana Kalkınma Ajansına, ilk etapta Taksicilerden başlayarak eğitim seminerleri vermek için bir proje hazırladılar ve proje mevka tarafından kabul edildi. Önümüzdeki günlerde eğitimler başlayacak.eğitim müfredatının içinde: bireyler arası iletişim ve kişisel imaj, pozitif düşünme gücü ve motivasyon, zor insanlarla başa çıkma, turizm ve taksici, mesleki görgü kuralları, etkili konuşma ve hitabet, Konya tarihi ve kültürü. bunun yanında 60 saatlik bir temel İngilizce eğitimi de alacaklar. Bu eğitimleri bitiren bir taksici artık turizm konusunda sertifikalı bir taksici olmanın yanı sıra temelde Konya’yı anlatabilecek bir İngilizceye sahip olacak. Benim de üyesi olduğum Konya Turizm Elçileri Derneği projeleri sadece taksicilerle kalmıyor tabi, Konya’ya gelen bir misafir uçaktan indiği andan itibaren, Konya’dan ayrılıncaya kadar kimlerle karşılaşacaksa bütün esnaf ve çalışanlarına bu tür eğitim seminerlerini vermeyi amaçlıyor. 
Eğitim çalışmalarında Konya Turizm elçileri derneği (Kontuel) gönüllülerine, Turizm İl Müdürlüğüne ve Eğitimlere katılan Kursiyerlere başarılar diler, Hz. Mevlana’nın 738. Vuslat yıldönümünü saygı ile anıyorum. Allah Yar Ve Yardımcımız olsun. 

Aralık 2011

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0Shares