KONYA TURİZM ELÇİLERİ

Tekrar merhaba değerli dostlar yazıma 2010 – 2011 eğitim ve öğretim yılının hayırlı olmasını ve tüm öğrencilerimize başarılar dileyerek başlamak istiyorum. Malum Konya’mızın tanıtımında üniversite öğrencilerimizin de büyük katkıları var. Bugün Selçuk üniversitesinde yaklaşık 77.500 civarında öğrencimiz (Konya turizm elçimiz) bulunmaktadır. Bunun yanında Mevlana üniversitesi ve Karatay üniversitesi de bu yıl eğitim ve öğretime, Benim gözümde Konya’mızın gönüllü turizm elçiliğine başladı. Kısaca değerli dostlar Konya da üniversite öğrencisi ve öğretim görevlisi olarak 80.000 in üzerinde Konya mızın tanıtımına katkıda bulunan gönüllü turizm elçimiz bulunmaktadır. 
Bunun yanı sıra Şubat 2010 tarihinde Efes pilsen in sponsorluğunda Boğaziçi üniversitesi işbirliği ile Konya turizm elçileri adı altında bir eğitim semineri başlatıldı. Bu seminere mülakat ile seçilmek kaydı ile 268 kişi katıldı. Boğaziçi üniversitesi yaşam boyu eğitim merkezi öğretim görevlileri tarafından Konya ticaret odası salonunda 3 aya yayılan 16 gün ve 96 saatlik bir eğitim semineri verildi. (Buradan Konya ticaret odası başkanı Sayın Hüseyin ÜZÜLMEZ Beye Konya turizmine katkılarından dolayı çok teşekkür ediyorum.) Bu seminerde Sürdürülebilir turizm ve turizm ekonomisi, pazarlama ve etkin satış yöntemleri, müşteri memnuniyeti, misafir karşılama ve ağırlama (ön büro, kat hizmetleri), işletme organizasyonu ve lojistik, hijyen ve sanitasyon, yiyecek içecek organizasyonu ve mutfak sunumu, bireylerarası iletişim dersleri anlatıldı ve her dersten ayrı ayrı sınav yapıldı. Seminerin sonunda 165 katılımcıya sertifikaları Konya Dedeman otelde verilirken, bu kişilerden 65 civarında katılımcı çeşitli derslerden yeterlilik sertifikası almaya hak kazandı. Yeterlilik sertifikası alan turizm elçilerimizden 35 kişi gene Boğaziçi üniversitesi hocalarımızın vereceği Turizm elçileri iş başında adı altında ikinci bir eğitime daha katılacaklar. Bu eğitim gene 3 aya yayılarak 6 gün ve 36 saatlik bir sürede tamamlanacak. Bu eğitimin sonunda Konya turizm elçileri derneği kurulacak. Peki bu derneğin amacı ne olacak? Değerli dostlar bu derneğin amacı zaten Konya turizmi için büyük bir değere sahip olan Hz. MEVLANA’ yı Türkiye ve Dünya ya daha iyi bir şekilde tanıtmanın yanı sıra Konya’nın sadece Mevlana dan ibaret olmadığını Konya ve çevresindeki gün yüzüne çıkmamış birçok turizm bölgesinin ve turizm eserinin Türkiye ve Dünya ya tanıtılması için Boğaziçi üniversitesi yaşam boyu eğitim merkezi danışmanlığında projeler üretecek. Yani Konya ya gelen turist gruplarını en az bir gece daha Konya’mızda nasıl konaklatabiliriz onun çabasını gösterecek. Değerli dostlar Konya’mızda daha çoğumuzun bilmediği o kadar çok turizm eserlerimiz var ki saymakla bitmez. Mesela bunlardan sadece bir tanesi: Hadim yer köprü şelalesini çoğumuz biliriz ama yakınlarında bulunan ve Bizans döneminde yaşanmış, içerisinde tarihi kalıntılar olan Türkiye’nin en büyük yer altı şehri olarak bilinen dülgerler mağarasını kaçımız biliyor…
İşte bu derneğin amacı gün yüzüne çıkmamış ama turizm açısından çok önemli olan bunun gibi eserleri turizme kazandıracak projeler üreterek aynı zamanda bu bölgelerin de kalkınmasına vesile olacak.
Evet Değerli dostlar turizm elçilerimize Konya’mızın tanıtımı için yapacakları tüm proje çalışmalarında yanlarında olduğumuzu ve desteklediğimizi bildirir, tüm okuyucularımıza sağlıklı, mutlu ve bol kazançlı bir ekim ayı dilerim. ALLAH yar ve yardımcımız olsun.

 

EKİM2010

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0Shares