Turist Yok, Bir Yıldır Turistik Pazar Tezgahı Açılmıyor

2020 turizm sezonunda pandemiye bağlı bölge destinasyonuna Alman ve Avrupalı turist gelmemesi nedeni ile Rus, Polonyalı ve Ukraynalı turistin gelmesi esnafa üç aylığına can suyu olmuştu.

Side-Manavgat/Antalya – 300 bin yatak kapasiteli Antalya Manavgat-Side destinasyonunda 2020 pandemi döneminde Alman ve Avrupalı turist gelmeyince turistik pazarlarda turistlere hediyelik eşya, butik eşyaları, giysi satan sabit ve seyyar pazarcı esnafı turist yok diye sergi açmaz oldu. 2020 turizm sezonunda pandemiye bağlı bölge destinasyonuna Alman ve Avrupalı turist gelmemesi nedeni ile Rus, Polonyalı ve Ukraynalı turistin gelmesi esnafa üç aylığına can suyu olmuştu.

Manavgat Sabit ve Seyyar Pazarcılar Odası Başkanı Sami Dursun Doğan, pandemi tedbirleri kapsamında Alman ve Avrupalı turist gelmediği için sabit ve seyyar pazarcı esnafının çok zor durumda olduğunu söyledi. Sami Dursun Doğan, ”Manavgat’ta turistik pazarlarda bin 600 seyyar turizmci esnaf var. Alman turistler bu sezonda gelmezse esnafımızın işi çok zor. Bankalardan aldığı kredileri ödeyemez oldu.

Çoğu esnafımız dükkanını açsa bile siftah yapamadan kapatıyor. Bölge turizm canlılığının Alman ve Orta Avrupa turist oluşturuyor. Turist pazarlarda en fazla alışveriş yapan turist Almanlar, Belçikalılar, Avusturyalılar, İsviçreliler ile Kuzey Avrupa ülkeleri Danimarka, Finlandiya, Danimarka ve İsveçliler yapıyor. Bu sezon Alman , Orta AVRUPA ve İskandinavya Dan turist gelmezse işimiz çok zor. Esnafın dayanacak gücü kalmadı. Bölgemizde ekonominin çarkları durdu. ” diye konuştu.

Turistik pazarlarda sergi açan Tuncay Koçak, bölge pazarlarına Alman ve Orta Avrupalı turist gelmediği için sergi açmadığını söyledi. Otantik turist giysi satan Mehmet Ali Bilir,pandemi nedeni ile Alman Avrupalı ve İskandinav turist gelmediği için bir yıldır turistik pazarlarda sergi açtığını kaydetti.

Abdurrahman Büyükkeskin

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0Shares