Yunanistan Turizmi Umutlarını 14 Mayıs’a Bağladı

Yunanistan’a kruvaziyer yolculuğunun geri getirilmesi için Theoharis ve Cruise Lines Uluslararası Birliği arasında sanal konferans yapıldı.

Yunanıstan Turizm Bakanı Haris Theocharis’e göre Yunanistan, umutlarını 14 Mayıs’ta turizm açılmasına bağlıyor ve ülkenin kruvaziyer endüstrisi, deniz yolculuğunun yeniden açılması için yeni lansmanla birlikte hazırlıkları sürdürüyor.

COVID-19 salgını yatıştıktan sonra Yunanistan’a kruvaziyer yolculuğunun geri getirilmesi için Theoharis ve Cruise Lines Uluslararası Birliği arasında sanal konferans yapıldı. Theoharis, Yunanistan’a seyahat etmenin önemini ve koşullar izin verdiğinde yeniden başlatmak için atılan adımların altını çizdi.

YUNAN EKONOMISI IÇIN ÖNEMLI
Turizm Bakanı Haris Theocharis “Ülkemiz için başlıca turizm biçimlerinden biri olan kruvaziyer, Yunan ekonomisi için çok önemlidir. Bu nedenle, kruvaziyerin bir an önce güvenli bir şekilde devam edebilmesi için işbirliği ve çabaları en üst düzeye çıkarmak gerekiyor ” dedi.

Telekonferansa katılan kruvaziyer şirketleri ve operatörleri arasında Carnival Group, Celebrity Cruises / Royal Caribbean, Celestyal Cruises, Costa Cruises, Marella Cruises, MSC Cruises, Mystic Cruises, Norwegian Cruise Line, Ponant, Royal Caribbean Group, Silversea Cruises ve TUI Cruises yer aldı.

OLASı SEZON UZATMA
Theoharis, Yunanistan’ı tanıtmanın ve gemide Yunan ürünlerinin tanıtımı da dahil olmak üzere gemi seyahati yolcularının genel deneyimini geliştirmenin alternatif yollarına değindi. Turizm sezonunun yıl sonuna kadar uzatılması da bakan tarafından gündeme getirildi.

CLIA temsilcileri, Yunanistan’a turizmi destekleme kararlılıklarını ifade ettiler. CLIA, Doğu Akdeniz temsilcisi Maria Deligianni şunları söyledi: ‘Kruvaziyer endüstrisi yolcuları, mürettebatı ve yerel toplulukları korumak için iyileştirilmiş protokoller sunmak için özenle çalıştı. Yunanistan önemli bir kruvaziyer destinasyonudur ve yetkili makamlarla işbirliği içinde güvenli bir şekilde yeniden başlamasını dört gözle bekliyoruz. ”

YURTDıŞıNA AKTARMA VE TOPLU TAŞıMA ARAMALARı
En az beş kruvaziyer şirketi yazın Yunanistan’da ana limana uğramayı planlarken, 12 kruvaziyer şirketi ada destinasyonlarını yeniden başlatmak istiyor.

Bugün erken saatlerde Celebrity Cruises , Haziran ayından itibaren Celebrity Apex’e ev sahipliği yapma planlarını açıklarken, Royal Caribbean International’ın Jewel of the Seas, Temmuz ayı ortasından itibaren Kıbrıs’tan haftalık yolculuklarda Rodos, Girit, Mikonos ve Santorini’ye uğrayacak .

Pazar kaynakları, Carnival ve Norveçli grupların devlet yan kuruluşları da Yunanistan’a yerleşmeyi planlarken , Yunanistan merkezli Celestyal Cruises, 29 Mayıs’ta Pire’den demir atacağını duyurdu .
Ayrıca, ülkenin Kruvaziyer Gemi Sahipleri ve Bağlı Üyeler Birliği (EEKFN), Yunan varış noktalarında gemilerin kabulünün hazırlanmasından sorumlu tüm organlarla, bunların tüm aşamalarında normalliğin olmasını sağlamak amacıyla bir istişare hattı açmıştır. hizmet.

EEKFN ENDIŞELERI DILE GETIRIYOR
EEKFN, Theoharis’i eleştirdi ve “Turizm Bakanlığının liderliğini deniz yolculuğunu anlamıyor” ve “kruvaziyer işleri için ikinci bir birim [Kruvaziyer Geliştirme Konseyi] kurma girişiminden sonra şimdi suçladı. Ülkede deniz turizmi sektörünün gelişmesine yönelik girişim ve eylemleriyle etkilemeye çalışıyor. ‘

Bakanlığın Girit’ten Kandiye’den daha önce bir gemi turu açma girişimine atıfta bulunan EEKFN, limanın ‘çok az sayıda yolcuyla mega kruvazörlerin sınırlı yaklaşımlara sahip olması’ nedeniyle açılışın ‘anlam ve perspektifsiz’ olduğunu söyledi. “başarısız oldu ve birkaç hafta içinde gemiler aramayı bıraktı.”

CRUISE NUMARALARı
EEKFN yaptığı açıklamada, 2019’da sırasıyla 3.899 ve 5.537.500 yolcuya kıyasla 2020’de 66.874 yolcu ile 204 numaralı gemi yaklaşmalarını kaydetti.

Ayrıca bakanın ne yapmaya çalıştığını da merak etti, ‘yasal bir yapıya, bir genel sekreterliğe ve onlarca yıldır tüm alanlarda seyir de dahil olmak üzere tüm konuları başarıyla ele alan birçok müdürlüğe sahip olan yetkili Denizcilik ve Ada Politikası Bakanlığı’nı görmezden gelmekle suçlanıyor. . ‘

Ayrıca, bakanın ‘Kruvaziyer Gemi Sahipleri ve Ortak Üyeler Birliği olan bu çok boyutlu deniz turizmi dalındaki yetkili ulusal organı’ görmezden geldiğini iddia etti. Şöyle diyordu: ‘Turizm Bakanlığının, özellikle geleneksel olarak diğer daha yetkin organlara ait olan konularda, yönetim ve operasyonda derin bilgi birikimine sahip olması, bugün metodik olarak gösterilen çabalara hiçbir şekilde yardımcı olmuyor. Müdahale yalnızca kafa karışıklığı ve sorunlar yaratacaktır. ‘

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0Shares