Pandemide Ruslar Antalya Turizmine ‘Can Suyu’ Oldu

Antalya’ya 2020 yılı pandemi döneminde 1 Ocak-15 kasım arası 3 milyon 356 bin yabancı turist geldi.

Türk turizminin kalbi Antalya’ya 2020 yılı pandemi döneminde 1 Ocak-15 kasım arası 3 milyon 356 bin yabancı turist geldi. Pandemi de Antalya’ya gelen turistler arasında birinci sırayı 1 milyon 459 bin Rusya, 554 binle ikinci sırada Ukrayna ,359 bin 759’la üçüncü sırada Almanya, 209 bin 649’la İngiltere ve Polonya 85 bin 929 yer aldı. 15 Kasım itibariyle Türkiye turizminin başkenti Antalya’da turizm sezonu sona erdi.

Antalya il Kültür ve Turizm verilerine göre 1-15 Kasım arasında Antalya’ya 79 bin 908 yabancı turist geldiğini bildirdi. Antalya’ya gelen 3 milyon 356 bin turistin üçte birinin 300 bin yatak kapasiteli Side-Manavgat destinasyonunda konakladığı belirtildi.

Titreyengöl-Sorgun Turizm Yatırımcıları Birliği(TİSOYAB) Başkanı Hüseyin Aydoğan, 2020 turizm sezonunda Antalya turizminin can suyunu Rusların oldu. Kısmende olsa turizmci ve turizmden beslenen tüm iş kollarına çorak bir topraktaki ” fidan ” gibi umut oldu. ”dedi. Antalya turizminin pandemi de 2016 yılı uçak düşme krizi dahil son 40 yılın en kötü turizm sezonunu geçirdiğini belirten Aydoğan, turist gelmemesine bağlı turizm gelirlerinde de bir önceki yıla göre yüzde 80 azalma olduğunu aktaran Aydoğan şu bilgileri verdi:”Pandemide başta Almanlar olmak üzere Avrupalı turistin yüzde 80 oranında kaybettik. Bölgemizin turizm potansiyeli Alman ve Avrupalı turistler oluşturuyor. Bölgemizde Ruslar Antalya merkez, Lara, Konyaaltı, Kundu, Belek, Kemer, Manavgat – Side, Alanya ve Alanya’da tatil yapıyor. Kaş , Kalkan, Gökseki ve Patara’da İngiliz turistler tatil yapıyor. Son 40 yıldır bölgenin baskın turizm karakteri; Alman, İskandinav ve Avrupalı turistler oluşturdu.

”Anex Turizm Seyahat Acentesi ve Ahiska Türklerinden Kokartlı Turist Rehberi Ramazan Mehmedova, pandemi döneminde Antalya’nın tartışmasız yegane galibi Ruslar olduğunu söyledi. Rusların dünyada 22 ülkede tatil yaptığına dikkat çeken Ramazan Mehmedova,Rusların son 20 yıl içinde dünyada birinci sırada tatil yaptıkları ülkenin Türkiye’de Antalya olduğunu belirten Mehmedova şunları kaydetti:”Ruslar geçmiş yıllarda İspanya, İtalya , Güney Kıbrıs, Yunanistan’da tatil yaptılar yeterince tatil keyfi alamadılar. Ruslar Antalya’da tatil yapınca tatil yapmanın keyfini yaşadıklarını söylüyorlar. Bunda en önemli faktörün çok kaliteli otellerin olması, otellerdeki kaliteli hizmet sunumu. Fiyat politikasının İtalya, İspanya ve Yunanistan’a göre çok makul olması Rusları Antalya’ya çekiyor. Ruslar, tatil süresince otelde fazla kalmak istemiyor; rafting, kültür turları, jeep safari ile köy turları ve arkeolojik varlıkları tanıma ile tarihi ören yei turlarına çıkmayı seviyor.”

ABDURRAHMAN BÜYÜKKESKIN

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0Shares