Adana Mangal Ateşini Sanal Dünyada Yaktı!

4. Uluslararası Adana Lezzet Festivali et profesörü Cüneyt Asan’ın muhteşem gastro şovu ile açıldı. Festivalin ikinci gününde “Kadın Şefler Mangal Başında”ydı.

“Türkiye’nin İlk Dijital Lezzet Festivali” olma özelliği taşıyan 4. Uluslararası Adana Lezzet Festivali, “İlham Veren Tüm Renkleriyle Adana” temasıyla 9 Ekim’de başladı. Ülkemizin et profesörü Cüneyt Asan’ın muhteşem gastro şovu ile açılan festivalin ikinci gününde “Kadın Şefler Mangal Başında”ydı. Türkiye’nin ünlü şefleri Sahrap Soysal ve Ebru Baybara Demir ile Adanalı Kadın Kebap Ustası Melek Kıyan’ın Adana Kebap şovuyla dijital dünyayı buram buram mangal kokusu sardı.
“Türkiye’nin İlk Dijital Lezzet Festivali” olma özelliğini taşıyan 4. Uluslararası Adana Lezzet Festivali’nin ikinci günü çok renkli görüntülere sahne oldu. Festivalin sosyal medya kanallarında canlı yayınlanan festivalde ünlü şefler Sahrap Soysal ve Ebru Baybara Demir ile Adanalı Kadın Kebap Ustası Melek Kıyan’ın gastro şovunda daha çok erkek ustalardan tatmaya alıştığımız Adana Kebabı’na kadın eli değdi.

Adana Bu Kez Dijital Dünya Sahnesinde!

Gastronomi dünyasının nabzının attığıfestival kapsamında, Sahrap Soysal, Ebru Baybara Demir, Cüneyt Asan, Hazer Amani, Yunus Emre Akkor ve Orhan Demirok gibi ünlü şeflerin Adana mutfağını vurgulayan şovları ve söyleşileri dijital dünyada lezzet severlerle buluşuyor. Festivalde ayrıca, yerel ustalardan şehrin mutfak zenginliğini yansıtan mutfak atölyeleri ve kentin önde gelen lezzet markalarının hikayeleri de yer alıyor.

Festivalin ikinci günü; gazeteci Cüneyt Özdemir’in Adana Valisi Süleyman Elban ve Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalarile gerçekleştireceği sohbet ile başladı. Tüm gün devam eden gastrosovlar, atölyeler ve söyleşiler festivalin dijital kanalları üzerinden geniş kitleler tarafından takip edildi.

Adana Kebabı’na kadın eli değdi

4. Uluslararası Adana Lezzet Festivali’nin ikinci günü; gazeteci Cüneyt Özdemir’in Adana Valisi Süleyman Elban ve Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalarile gerçekleştireceği sohbetin ardından; ünlü şefler Sahrap Soysal ve Ebru Baybara Demir ile Adanalı Kadın Kebap Ustası Melek Kıyan’ın gastro şovu ile devam etti. Daha çok erkek ustalardan tatmaya alıştığımız Adana Kebabı’na kadın elinin değdiği gastro şov renkli görüntülere sahne oldu.

Festivali’in sosyal medya kanallarından canlı yayınlanan “Kadın Şefler Mangal Başında” gastro şovundaCoğrafi İşaret Tescil Belgesi ile taçlandırılan Adana Kebabı’nın tüm detayları konuşuldu. Adana şehriyle bütünleşmiş Adana Kebabı hazırlanırken kullanılan malzemelerden pişirme tekniğindeki püf noktalarına, pişirilmesinden sunumuna kadar tüm incelikleri anlatıldı.

Gastronomi dünyasının nabzı dijital dünyada atıyor

11 Ekim akşamı sona erecek festival boyunca ünlü şefler; Hazer Amani, Yunus Emre Akkor, Orhan Demirok ve Koray Türk’ün Adana’nın Küp Şelalesi, Varda Köprüsü ve Anavarza gibi simge mekanlarında gerçekleştirecekleri gastro şovlar canlı olarak yayınlanıyor. Festival kapsamında gerçekleşen oturumlarda ise gastronomi sektöründeki yeni gelişmeler, araştırmalar, üretimler, sorunlar ve çözümleri konusunda fikir alışverişinde bulunuluyor.

Gastronomi dünyasının profesyonelleri festivalde bir araya geliyor

4. Uluslararası Adana Lezzet Festivali’nin ikinci gününde gerçekleşen panel ve söyleşilere gastronomi dünyasının önde gelen isimleri konuk oldu. Oturumlara; Amerikalı Akademisyen ve Yazar Johanna Mendelson Forman, Uluslararası Proje Uzmanı, MDD Yönetim Kurulu Üyesi Filiz Hösükoğlu, Le Cordon Bleu Türkiye Direktörü Defne Ertan Tüysüzoğlu, Gastronometro İş Geliştirme Müdürü Betül Bildik ve Kırklareli Üniversitesi Öğretim Üyesi Ali Çakır, MDD Genel Sekreteri Esin Sungur, sosyal girişimci, şef Ebru Baybara DemirBahçeşehir Üniversitesi Öğretim Görevlisi Reha Tartıcı, Bunge Türkiye Ülke Müdürü Turgut YeğenağaÖzyeğin Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölüm Başkanı Doç. Dr. Özge Samancı ve yemek yazarı Nursen Doğan konuşmacı olarak katıldı.

Adana Müzesi’nde yapılan canlı yayından 3 gün boyunca takip edilebilecek 4. Adana Lezzet Festivali, 11 Ekim Pazar akşamı son bulacak. Festival severler, 4. Adana Lezzet Festivali’ni YouTube, Instagram, Facebookve Twitterkanalları üzerinden takip edilebilecek.

4. Adana Lezzet Festivali dijital kanalları:

https://www.youtube.com/c/AdanaLezzetFestivali01​

https://www.instagram.com/adanalezzetfestivali/​

https://www.facebook.com/lezzetfestivaliadana​

https://twitter.com/Adanalezzetfest​

Editöre Not:

4. Uluslararası Adana Lezzet Festivali, başta Adana Büyükşehir Belediyesi olmak üzere, Adana ilçe belediyeleri, Çukurova Kalkınma Ajansı, Adana Ticaret Odası, Adana Sanayi Odası, Adana Ticaret Borsası, Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi, Akdeniz İhracatçılar Birliği, Türkiye Otelciler Federasyonu, Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği, Turist Rehberleri Birliği, Çukurova Turistik Otelciler Birliği, Çukurova Gazeteciler Cemiyeti, Mutfak Dostları Derneği, Türkiye Aşçılar Federasyonu, TAŞPAKON, Akdeniz Aşçılar ve Pastacılar Federasyonu, Adana Aşçılar ve Pastacılar Derneği, Çukurova Aşçılar Derneği, Adana Lokantacılar ve Kebapçılar Odası gibi çok sayıda kurum ve kuruluş tarafından destekleniyor.

İçerik çalışması ve iletişimi, alanının en deneyimli ajansı Logos İletişim tarafından gerçekleştirilen festivalin organizasyonunu ise Yedi İletişim üstleniyor. 4. Uluslararası Adana Lezzet Festivali’nin, Adana’nın geleneksel mutfak kültürünün geniş kitlelerle buluşmasına aracılık etmesi ve şehrin “yükselen gastronomi turizmi destinasyonu” olarak markalaşmasına katkı sağlaması bekleniyor.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0Shares