Pedalla 3 Bin Yıl Öncesi Sokaklarında Tarihe Yolculuk

Alman bisiklet sevdalıları tarihi ören yerlerinde 3 bin yıl öncesinin sokaklarında pedal çevirerek tarihe yolculuk ediyor.

Antalya’nın Manavgat ilçesinde yaşayan yerleşik Alman bisiklet sevdalıları bölgedeki Side Antik Kent, Selge ve Seleukeia gibi tarihi yerleri gezerken 3 bin yıl öncesinin sokaklarında pedal çevirerek tarihe yolculuk ediyor. Bisiklet tutkunun yerleşik Almanlar bölgede Side Antik Kent, Selge ve Seleukeia (lyrbe), antik kentleri pedal çevirerek görmenin keyfini çıkarıyor.

Alman Emma Lufther, şunları anlattı: “Almanlar için bisiklete binmek bir yaşam biçimi; Almanya’da ulaşım 7’den 77’ye bisikletle oluyor. Sağlıklı yaşam için pedal çevirmek şart. Side Antik Kent, Lyrbe, Oymapınar Bölgesinde Roma dönemi su kemerleri , Selge, Roma Dönemi eseri olan Oluk Köprü ve Serik Belkıs Mahallesi’nde Aspendos Antik Tiyatro ile Roma Dönemi su kemerleri arasından pedal çevirerek tarihi ören yerlerinde tarihe yolculuk etmek çok güzel bir duygu. Manavgat’ta değişik milletlerden birlikte yerleşik yaşayan 6 arkadaş haftanın belirli günleri pedal çevirerek tarihi ören yerlerini gezmenin keyfini yaşıyoruz. Manavgat bu yönüyle çok güzel turizm kenti. ”

SIDE ANTIK KENTI
Antik dönemde Pamfilya’nın en önemli liman kenti olan Side, Antalya’nın 80 kilometre doğusunda, Manavgat’ın 7 kilometre güneybatısında bulunan 350-400 metre genişliğinde bir yarımada üzerinde kurulmuştur.

Side MÖ VII. yüzyılda bir yerleşim merkezi olmuştur. MÖ VI. yüzyılda tüm Pamfilya ile birlikte Lidya Krallığı’nın egemenliğine girmiş, Lidya Krallığı’nın 547/46’da yıkılışından sonra Perslerin hâkimiyeti altına girmiştir. Bu devirde özgürlüğünü bir ölçüde koruyan kent, kendi adına sikke basmıştır. Büyük İskender’in Anadolu seferinde (MÖ 334) hiçbir direniş göstermeden kapılarını Makedonya kralına açan Side, daha sonraları İskender’in kurduğu büyük sikke basım merkezlerinden biri olmuştur. İskender’in ölümünden sonra Helenistik Dönem krallıkları arasında sürekli el değiştiren Side, MÖ III. yüzyılda, önce Ptolemaioslar’ın, MÖ 215-189 yıllarında da Seleukoslar’ın egemenliği altındadır. Şehir en çok Antiokhos III ile dostça ilişkilerde bulunmuş, Suriye Krallığı’nın Bergama ve Rodos krallıklarının desteğini sağlamış, Romalılar’a karşı açtığı savaşta Side donanmasıyla, Seleukoslar’ın yanında yer almıştır. Bu savaş sonunda Seleukoslar yenik düşünce MÖ 188 yılında yapılan Apameia Barışı’na göre Pamfilya ve bu arada Side de Bergama Krallığı’na verilmiştir. Buna karşın Side bir süre sonra yeniden bağımsızlığına kavuşmuş ve tarih içerisindeki en parlak devirlerinden birini yaşamıştır.

ABDURRAHMAN BÜYÜKKESKIN

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0Shares