41 Derece Sıcakta Turistleri Hortumla Serinlettiler

Ağustos ayını çok sıcak ve nemli geçiren Antalya, eylül ayının ilk gününde hava sıcaklığı 41 dereceye ulaştı.

Ağustos ayını çok sıcak ve nemli geçiren Antalya, eylül ayının ilk gününde hava sıcaklığı 41 dereceye ulaştı. Hava sıcaklığı 40 dereceye ulaşınca uzmanlar, yüksek tansiyon, şeker, kalp ritmi bozukluğu olan ve kalp hastalıkları olanların mecbur olmadıkları sürece evden çıkmama uyarısında bulunuyor.

Manavgat Özel Eslem Hastanesi Kardiyologu.,kalp doktoru Dr. Fatih Demircioğlu, yaptığı açıklamada , yüksek tansiyon, diyabet, böbrek yetmezliği ve kalp rahatsızlığı olanların sıcak ve nemli havada 11:00 ile 15:00 sularında acil ve mecbur olmadıkları sürece evlerinden çıkmaması uyarısında bulundu.

Sıcak havada dışarı çıkmada terleme nedeniyle yoğun sıvı kaybı olacağı için vücudun dengesinin bozulmasına bağlı bayılmaların olabileceğinin altını çizen Demircioğlu, ”Sıcak havada yüksek tansiyon ve kalp hastalarının kalp krizi ve beyin kanaması geçirmeye bağlı inme ve felç olma riski çok yüksek. Vücudun sıvı kaybına karşı bol bol su ile ayran tüketelim. Güneşli ve sıcak havada evden dışarı çıkmayalım. Özellikle pandemi döneminde özellikle 65 yaş üstü hiç evden çıkmamalı. Tansiyon hastaları için güneşli havada yürümek çok riskli. ”’ dedi.

Manavgat Side’de tarihi ören yerini gezen Rus alexsander-Olga Brandinav, sıcak havada çok bunaldıklarını denize girdikten sonra hemen kaldıkları otele döneceklerini sözlerine ekledi.

ABDURRAHMAN BÜYÜKKESKIN

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0Shares