Almanya’nın Pandemi Paketinde Ailelerin Tatil Desteği Yok!

Hasan Duman, Almanya’nın açıkladığı 2. pandemi destek paketinde 7 katman farklı kategorilerde toplamda 130 milyar Avro destekle Almanya’nın sosyal bir devlet olduğunu gösterdiğini söyledi.

Almanya, pandemiyle mücadele ve yeni tip Korona Virüsü(Covıd 19) mücadele , izalasyon ve korunma tedbirleri kapsamında 2. destek paketinde toplamda 130 milyar Avro destekle iç piyasayı hareketlendirme, üretimi teşvik, alışverişi canlandırma, yerel yönetimlerin güçlü tutma, inisiyatif alma ve yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelme karbon tüketimini azaltma ulaşımda elektrik enerjisiyle çalışan araç, motosiklet ve elektrikli bisiklet kullanımını teşvik için çok farklı pandemi destekleri bulunuyor.

Alman turizmi uzmanı Hasan Duman, Almanya’nın açıkladığı 2. pandemi destek paketinde 7 katman farklı kategorilerde toplamda 130 milyar Avro destekle Almanya’nın sosyal bir devlet olduğunu gösterdiğini söyledi.

ALMANYA YENİLENEBİLİR ENERJİ ÜRETİMİ VE ARAÇ VE BİNEKLERDE DESTEK VERİYOR

Almanya’nın pakette çocuk başıı 300 Avro desteğin Türkiye’ye 10 Temmuz’dan sonra çocuklu ailelerin gelmesine yönelik destek olmadığını vurgulayan Hasan Duman, ” Bu destek tamamen Almanya’da ailelerin bu süreçten ekonomik olarak daha az etkilenmesine yönelik. Almanya yerel yönetimlerin belediyelerin daha etkin çalışması için belediyelerin aldığı Ticaret Vergisi’ni bu süre içinde almada zorlandığı için yerel yönetimlere destek verecek. Tren ve ulaşımda vatandaşların indirimli kullanmada büyük destekleri var. Yenilenebilir enerjide elektrikli otomobil, elektrikli motosiklet ve elektrikli bisiklet kullanımını yaygınlaştırma ile şehrin değişik yerlerine ” şarj istasyonu kurulmasında 500 avro desteklemede bulunuyor.


Bu bağlamda güneş enerji paneli kurarak karbon kullanımını düşürmeye yönelik her türlü yenilenebilir enerji üretimine destek için 7,5 milyar Avro destek paketi yapacak. Almanya’nın pandemi destek paketinde Almanya dışında tatile çıkmaya yönelik bir destek paketi yok. Paket tamamen Almanya’da sanayinin çarklarını çevrilmesine ile iç piyasada ekonomik canlılığa yönelik. Turizmcilerimiz destek paketiyle Almanların 10 Temmuzdan itibaren başta Antalya olmak üzere çok yoğun Alman turist gelir hayaline kapılmayalım. 81 milyonlu Almanya’da mayıs ayında işsizlik rakamları açıklandı. Almanya’da mayıs ayında işsizlik yüzde 5,8’den 6,1 yükseldi. Örneğin Almanya’da 1751 yılında kurulan bir tabanca üretim fabrikası iflas etmesine işsiz kalan 1025 kişinin mağdur olmaması başka bir alanda işe yerleştirme kapsamında 23 milyon Avro destek verecek.” diye konuştu.

ÇEKYA VE LİTVANYA TATİL YAPMADA KAPILARINI ALMANLARA AÇTI

Almanların tatil yapmada başka ülkelere kaptırmamada Yunanistan’dan sonra 6 Haziran’dan itibaren Çek Cumhuriyeti’nde (ÇEKYA) Almanlara kapılarını açtığının altını çizen Duman, şu bilgileri verdi:” Bu süreçte elimizi çabuk tutmazsak Almanları başta İspanya, Yunanistan, Yunan Adaları , Güney Kıbrıs , Fransa ,Mısır’A Kaptırabiliriz. Dünyada en fazla tatil yapan millet Almanla olduğu için gelirlerinin büyük bir kısmı turizmden olan ülkeler Almanya ile yoğun diplomatk temas içinde. Diplomatik temasta en cılız ses Türkiye diyebiliriz. Almanya ile en iyi dilplomatik teması belediyelerimizin Almanya’daki kardeş şehir olan belediyelerimiz yapıyor. ÇEKYA’dan sonra Almanlara kapılarını sonuna kadar Litvanya’da açtı. ”

ABDURRAHMAN BÜYÜKKESKİN

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0Shares