Emirates, COVID-19 Yüzünden İşten Çıkarmalara Başlıyor

Emirates, Dubai merkezli havayolundaki ilk işten çıkarmalara başlama kararı kapsamında pek çok kabin ekibini ve pilotları işten çıkarmaya başladı.

Emirates, Dubai merkezli havayolundaki ilk işten çıkarmalara başlama kararı kapsamında pek çok kabin ekibini ve pilotları işten çıkarmaya başladı.

İşten çıkarmaları bildiren mektuplar; kaynakların, havayolunun COVID-19 salgınının tüm havacılık endüstrisi üzerindeki olumsuz mali etkilerin verdiği zararı en az seviyeye indirebilmek için işgücünün üçte birini işten çıkarmayı planladığını iddia etmesinden sadece iki hafta sonra pek çok çalışana gönderildi.

Bu arada Emirates sözcüsü henüz böyle bir plan yapılmadığını reddetmişti. Ancak; bugün havayolu, işten çıkarmaların yapılacağını doğruladı.

İlk işten çıkarma dalgası, halen başlangıç eğitiminde olan pilotları ve kabin ekibini ve deneme süresi içinde olan herkesi içerecekte.

İşten çıkarılma konusundaki söylentilere rağmen, birçok mürettebat şirketten önceden bir uyarı almamalarından dolayı, bugünkü duyuru ile hazırlıksız yakalanmış oldu.

Birçok mürettebat üyesi; işten çıkarmalar açıklanmadan önce, ücretsiz izin, yarı zamanlı sözleşmeler ve alternatif çalışma yollarının sunulacağına inanıyordu.

Etkilenen personele gönderilen işten çıkarma mektupları, onlara 14 günlük bildirim süresi içinde çalışmalarının gerekmeyeceğini bildiriyor.

Emirates kabin ve uçuş ekiplerinin büyük çoğunluğu yabancı gurbetçilerden oluştuğundan; havayolu onlara, kendi ülkelerine uçuş düzenlenene kadar ülkede kalabileceklerini söyledi.

Seyahat kısıtlamaları, birçok ülkenin hala sınırlarının kapalı olduğu ve Emirates’in şu anda yalnızca dokuz destinasyona hizmet verebildiği anlamına geliyor.

Airline Haber

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0Shares