Manavgat’ta Bot Turcuları 2020 Yılı Sezonundan Umutlarını Kesti

Manavgat Irmağı Botçular Kooperatifi Başkanı Ramazan Taş, haziran başında açılacağı söylenen 2020 turizm sezonundan umutlarının olmadığını söyledi.

Antalya Manavgat’ta dünyaca ünlü Manavgat Irmağı’nda yıllık 600 bin yerli ve yabancı turisti lüks yat ve tekne ve bot turuna çıkaran botçular, 2020 yılı turizm sezonundan umudunu kesti. Manavgat Irmağı Botçular Kooperatifi Başkanı Ramazan Taş, haziran başında açılacağı söylenen 2020 turizm sezonundan umutlarının olmadığını söyledi.

Irmakta 100 bot ve teknenin olduğunu bunun 30’nun sezonda aktif olarak çalıştığını belirten Taş, ” Çin’de 15 Aralık’ta görülen ve Dünya Sağlık Örgütü(DSÖ) pandemik diye tanımladığı yeni tip Karona virüsü (Covıd 19) korunma ve izalasyon kapsamında turist girişleri yasaklanınca Manavgat bot turizminde yalnızlığa büründü. Bu aylarda ırmak bot turlarıyla cıvıl cıvıl olurken bu sene tekne ve botlar bomboş bağlı şekilde duruyor. Velev ki 1 Haziran’da sezon açılsa bile Covıd 19’un aşısı bulunmadığı takdirde turistlerin tatil tercihi nasıl olur bilmiyoruz.

Ayrıca DSÖ, izalasyon tedbirlerine sıkı sıkıya uyulmasını İkinci dalganın olabilaceği havaların ısınmasıyla Covıd 19 tehlikesinin devam ettiğini belirtiyor. Bot rezervasyonları acentelerle özellikle Almanya,İngiliz Batı Avrupa ve İskandinavya pazarı 6 ay öncesinden hazırlanıyor. Bu bağlamda 2020 yılı turizmde kayıp yıl desek yalan olmaz. Ayrıca bot turları 2 bin 500 kişiyi turist rehberinden, kaptan, yardımcı kaptan, aşçı, garson ve fotoğrafçıyı istihdam ediyor. Manavgat’ta turizm bitince her şey durdu.” diye konuştu.

ABDURRAHMAN BÜYÜKKESKİN

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0Shares