Konya’da Gezilecek En İlginç ve Güzel Yerler

Tarih ve medeniyet kenti Konya, hem yerlisine hem de yabancısına gezebileceği oldukça fazla seçenek sunuyor.

Tarihiyle ve medeniyetiyle yerli ve yabancı turistlerin gözde kentlerinden birisi olan Konya, gezilecek camileri, medreseleri, parkları, türbeleri ve çeşitli merkezleriyle keyifli bir tura çıkarıyor.

MEVLANA MÜZESİ

Konya’nın sembolü olan Mevlana Müzesi, eskiden Mevlâna’nın dergâhı olan yapı kompleksinde 1926 yılından beri faaliyet gösteren müzedir. “Mevlana Türbesi” olarak da anılır.

TROPİKAL KELEBEK BAHÇESİ

Her yıl binlerce ziyaretçi alan Konya Tropikal Kelebek Bahçesi, egzotik bitki ve kelebekler ile çocuk programları ve bir böcek müzesinin bulunduğu tropik bahçe.

SİLLE

Konya’nın Selçuklu ilçesine bağlı bir mahalle olan Sille 5000 yıllık tarihiyle unutulmaz bir tarih ziyafeti yaşatıyor. Tarihi yerleşim yeri Sille Mahallesi, tarihi kaynaklarda farklı kültürlerin bir arada yaşadığı, erken Hristiyanlık döneminin önemli bir merkezi olarak geçiyor.

ATEŞ BAZ-I VELİ TÜRBESİ

Ateşbaz-ı Veli, Hazreti Mevlâna’nın muasırı olup, esas ismi Şemseddin Yusuf, babasının adı İzzeddin’dir. Ateşbaz-ı Veli olarak ün yapmıştır.

AZİZİYE CAMİİ

Görenlerin bir daha görmek isteyeceği Aziziye Camii, Konya’da 17. yüzyıl Osmanlı dönemine ait tarihi camidir. 1671-1676 yıllarında Şeyh Ahmet tarafından yaptırılan cami yanmış, 1867 yılında Sultan Abdulaziz’in annesi Pertevniyal Sultan tarafından yeniden inşa ettirilmiştir.

KONYANÜMA PANOROMA

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan Konyanüma Panoroma 13. yüzyıl Konya’sına ve Hz. Mevlana’nın hayatına ışık tutan Konyanüma Panorama Müzesi, önemli bir turizm mekanı haline gelmiş durumda.

MERAM BAĞLARI

Konya’nın Meram ilçesinde bulunan, dinlenmek, sevdiklerinizle güzel vakit geçirmek için yeşil ile mavinin birleştiği en güzel yer.

BİLİM MERKEZİ

Yine Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen, çocukların eğlenirken öğrendiği, birbirinden çeşitli projeleriyle adından söz ettiriyor.

80 BİNDE DEVRİ ALEM

Masal kahramanlarından, tarihi mekanlara, hatta nesli tükenen dinozorları bile geçek boyutlarıyla görmek istiyorsanız, 80 Binde Devri Alemi mutlaka ziyaret etmelisiniz.

TÜRK YILDIZLARI PARKI

İçinde “Airbus A300” tipi yolcu uçağı kullanılarak yapılmış uçak restoran, açık hava müzesi, NF-5 jet gösteri uçakları, anıtlar ve sosyal alanların bulunduğu Türk Yıldızları ve SOLOTÜRK temalı parkın ziyaretçileri, semada süzülen dünyaca ünlü Türk Yıldızları ve SOLOTÜRK’ün eğitim ve gösteri uçuşlarını izleyebiliyor.

KYOTO JAPON PARKI

Konya ile Japonya’nın şehirlerinden biri olan Kyoto arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi için inşa edilmiş. Parkta Japon mimarisi tarzıyla inşa edilmiş bir de kafe bulunuyor.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0Shares