Karahan; “Seyahat Acentalarına Verilecek Olan Kredilerin Şartları Yumuşatılmalıdır.”

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Bölge Temsil Kurulu(BTK) Başkanı Özdal Karahan, Koronavirüs salgını nedeniyle bakanlıkça seyahat Acentalarına verilecek olan kredilerin şartlarının yumuşatılması gerektiğini dile getirerek, söz konusu kredilerinin şartlarının daha uygun hale getirmesinin sektörün ayakta kalmasını sağlayacağını söyledi.

TÜRSAB BTK Başkanı Özdal Karahan bakanlıkça verilen kredi şartları hakkında bilgi vererek, “Bakanlıkça yapılan değişiklikler kapsamında; seyahat acentası belgelerinin devredilebilmesine yönelik ilgili kanun değişikliğinin TBMM’ye gönderildiği ve küçük ölçekli acentalara hızlı destek çerçevesinde 6 ay ödemesiz, 36 ay vadeli, yüze 7,5 faiz oranını kapsayan 50 bin liralık İşe Devam Kredisinin hayata geçirildiği açıklandı. Kredi şartlarına ilişkin ayrıntılı bilgi ve başvurular ise aşağıdaki şekilde kamuoyu ile paylaşıldı: Kredi Şartları ise şöyledir: Krediden, Bakanlık İşletme Belgeli Seyahat Acentaları yararlanabilecektir. Kredi en fazla 36 (otuz altı) ay vadeli olacaktır. (6 ayı ödemesiz 30 ay taksit ödemeli)Kredi tutarı 50.000 (elli bin) Türk Lirası olacaktır. Kredinin %80’i KGF garantili olacaktır. Kredi faiz oranı %7,5 (yedi buçuk) + Komisyon %1,5 (bir buçuk) oranında (binde yedi buçuk banka, binde yedi buçuk KGF) olacaktır. Başvurular T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürlüğü’ne yapılacaktır. Kredi Başvurusu İçin bizlerden istenilenler ise; Seyahat acentasının 2019 yılı cirosu en az 500.000 (beş yüz bin) Türk Lirası veya üzeri olması gerekmektedir. Sosyal güvenlik kurumuna tabi en az iki personel çalıştırıyor olması ve kredi süresi boyunca da çalıştırmaya devam edecek olması gerekmektedir. Destek kredisindeki parasal konulara ilişkin koşullar T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından belirlenmiştir ”dedi.

Kredi Şartları Sektörümüz için Uygun Hale Getirilmelidir

Özdal Karahan Bakanlıkça verilecek olan kredi şartlarının daha uygun bir hale getirilmesi gerektiğine dikkat çekerek, “Koronavirüs salgını öncesinde ekonomik koşulların giderek daralması sonucunda iyi durumda olmayan sektörümüz, koronavirüs salgınından sonra daha kötüye doğru gitmeye başladı. Salgının ülkemizde ve dünya genelinde yayılması sonucu bizlerle birlikte turizm sektöründe yapılan işlerin durmasına neden oldu. Bundan dolayı da zor bir dönemin içine girmiş olduk. Bakanlık salgın sonrası seyahat Acentelerine yönelik bir kredi imkanı sağladı. Ancak bu şartların yerine getirilmesi noktasında içinde bulunduğumuz süreçte bizleri oldukça zorluyor. Bu şartlar altında verilecek olan kredilerin şartlarının yumuşatılması beklentimiz olup, bizler için hayati bir öneme sahiptir. Sektörün ayakta kalması ve gececi bir süre rahatlatacak olan bu kredinin şartlarının Koronavirüs salgını nedeniyle biraz daha uygun koşula getirilmesi sektör için elzemdir. Umarız sektörümüzle ilgili bakanlığın bu talebimizi dikkate alarak kredi şartlarını daha uygun koşullara getirerek, kredi alma imkânını sağlayabilir. Salgının neden olduğu ekonomik olumsuzluğun en az bir yıl devam edeceğini görüyoruz.Bundan dolayı da sektörün ayağa kalkması 2021 yılının Nisan ayını bulacaktır. Bizim en büyük talebimiz acentalarımız için karşılıksız hibe desteği verilmesidir. Diğer taraftan faizsiz ve ilk ödemesi de 2021 yılında başlamak üzere krediler verilmelidir. Bunun yanında SGK, vergi, muhtasar ve BAĞ-KUR ödemeleri Nisan 2021’re ertelenmelidir. Bütün bunlar sağlanırsa sektörümüz ayakta kalırken, turizm sektörü de hareketlenecektir” diye konuştu.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0Shares