FIJET Türkiye (ATURJET) Başkanı Delal Atamdede Covid 19 ve Turizme Etkisi’ni Değerlendirdi

Başkan Delal Atamdede değerlendirmesinde şu ifadelere yer verdi…

Turizm dünyasının tüm unsurları ve kıymetli ATURJET üyelerimiz; şu an itibariyle içerisinde bulunduğumuz günler hepimiz tarafından bilindiği gibi çok zor, geleceğe yönelik çok ciddi problem ve değişikliklerin olacağı günler olarak bizleri bekliyor. Koronavirüs şüphelisi sayıları her gün artış gösteriyor, başta tanıdıklarımızdan olmak üzere ölüm haberlerinin gelmediği gün yok. Üstelik hiç ummadığımız uygar ve gelişmiş ülkelerde ne yazık ki açıklanan beklenmedik rakamlar şaşkınlık yaratıyor. Avrupa Birliği’ni oluşturan ülkeler birbirine giriyor, neredeyse topluluk çökme noktasında. Her ülke kendi öngörüleri çerçevesinde ve mevcut bilimin ışığında birtakım önlemler alıp, bu belayı nasıl bertaraf ederiz çabasında. Diğer taraftan, bugüne kadar inandıkları ve uyguladıkları yöntemlerin yanlışlığını da görmekteler.

İNSAN SOSYOLOJİSİ VE PSİKOLOJİSİ DİP YAPMIŞ DURUMDA

Herkes evlerine kapanmış; bilgisayar, internet, televizyon her türlü konfor var, var da diğer yanda da can pazarı var. Dışarı çıkamıyor olmanın yanında insani ilişkilerin kaybolmuş, duygu alışverişinin tükenmiş olduğunu belirgin biçimde görmek, acı ile birlikte endişeyi de arttırıyor. Dokunmak, tabiat, hayvanlar, gezmek, tanımak, konser, sanatsal ve dini faaliyetler, kısacası insan sosyolojisi ve psikolojisi dip yapmış durumda.

MUTLAKA POZİTİF ETKİLERİ OLACAKTIR

Peki, bütün bu olanlar insanoğlunda bir farkındalık ve ileriye yönelik hayatında bir farklılık yaratacak mı? Yaşanan bu olumsuzluğun mutlaka olumlu etkileri de olacaktır. İnsanoğlu, hayatın ve insanlığın değerini anlayacaktır. Ancak en azından hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır diye düşünüyorum.

TURİZM SEKTÖRÜ, DİĞER SEKTÖRLERDEN FARKLI

Şimdilerde her şeyin ötesinde göz ardı edilemeyecek bir de işin ekonomik boyutu vardır ve bunu da düşünmek gerekmektedir. Özellikle Türkiye gibi ekonomisinde turizm gelirlerinin büyük önem taşıdığı ülkelerde “İleriye yönelik ne gibi önlemler alınmalı ve çalışmalar yapılmalı?” sorusu bir an önce gündeme gelmelidir. Çünkü turizm sektörü; bir otomotiv sektörü, bir tekstil sektörü, bir inşaat sektörü gibi geri kazanımı kolay bir sektör değildir. Zaten günün şartlarında bile diğer sektörler ama kör ama topal bir şekilde devam etmektedir ve kriz sonrası toparlanmaları daha kısa sürede gerçekleşecektir.

UMUTSUZLUK HAD SAFHADA

Ya turizm sektörü? Tam anlamıyla bütün paydaşları ile dibe vurmuş durumda, umutsuzluk had safhada. Görüntüde 2022 sonuna kadar pek ümit vermiyor. Bu meyanda devlet sektöre ne kadar sahip çıkar? Destekler ne derece yeterli olur? Direkt veya indirekt etkilenen milyonlarca insan, sektörün bu dibe vuruş periyodunda hayatını nasıl idame ettirir? Cevaplanması ve çözümü oldukça zor sorular ve sorunlar olarak bizleri beklemektedir.

SORUN BÜYÜK VE SON DERECE ÖNEMLİ

Çok değerli turizmciler, değerli üyelerimiz, bizler bu sektörün bir paydaşı olarak ve bir rol model olmak adına böyle bir süreçte nasıl bir duruş göstermeliyiz? Sorun büyük ve son derece önemli. Bu sektörde olan herkes derinden etkilenecektir. Bu nedenle başta üyelerimiz olmak üzere hepimizin bu konuya odaklanmasını rica ediyorum. FIJET Dünya ve FIJET Türkiye olarak deneyimlerimizi, çözüm önerilerimizi yazıya dökmek, bunları ulusal ve uluslararası basında paylaşmak, şu an itibariyle öncelikli görevimiz olmalıdır.

ÜLKE VE DÜNYA TURİZMİNE KATKIDA BULUNMAK

Belki de bu dönem turizm sektöründe bugüne kadar şikayetçi olunup, bir türlü düzeltilemeyen yanlış sistemlerin, uygulamaların, etik değerlerin düzeltilmesi için bir fırsattır, bir şanstır. Bu noktadan hareketle günün şartları itibariyle ana konumuzun öncelikle memleket turizminin bu zorlu dönemi olabilecek en az zararla atlatmasında siz turizme gönül vermiş paydaşlarımızın ve üyelerimizin azami katkısının olmasıdır. Tüzüğümüzde ana amaçlarımızdan biri olan “Ülke ve dünya turizmine katkıda bulunmak” görevini bütün üyelerimizin hassasiyetle yerine getireceğinden hiç şüphem yoktur.

DELAL ATAMDEDETürkiye Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği (ATURJET) Başkanı

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0Shares