Bohçacıların ‘Hırsız’ Gibi Görülmesi Bohçacılığı Bitirdi

Yaklaşık 25 yıllık bohçacı Şehriban Özcan, çerçi ve bohçacilara ”hırsız gözüyle” bakılmasıyla işlerinin bittiğini söyledi

Belediye başkanlarinin ilçe girişlerine ve malle muhtarlarının mahalle girişine astığı ”Mahallemize hurdacı ve bohçacı giremez’ yazısı yanında açılan marketler ile ? AVM’ler bohçacılığı bitirdi. Böylece özellikle köylerde kadınların ve gelinlik kızların gelinlik bohçası ihtiyaçlarını aldığı bohçacılık tarihe karıştı.

Yaklaşık 25 yıl sırtında bohça taşıyarak köy köy dolaşarak, ‘bohçacı geldi hanım, yeni pazenliklerim var ve yatak örtülerim var ” diye bağırarak bohçacılık yaptığını belirten Şehriban Özcan, çerçi ve bohçacilara ”hırsız gözüyle” bakılmasıyla işinin bittiğini söyledi.

25 yıldanberi annesi ve görümcesiyle köy köy dolaşarak bohçacılık ayptığını söyleyen Şehriban Özcan şunları anlattı:
”13 yaşinda annemle birlikte bohçacılık yapmaya başladim. Ege, Akdeniz, İç Anadolu bölgesinde 25 yılda 30 ilin ilçeleri ve köylerinde bohça sattım. Eskiden alışverişler karşılıklı güvene bağlıydı.

Köylerde kadınlara sattığımız basma ve gelinlik malzemesi için aylık veya 3, 6, !2 ay arasında taksitlerle alışveriş yapardık. Parası olmayanlardan buğday, arpa, yumurta ve tavuk takası yapardık. Çok güzel dostluklarımız oldu. Bizim en çok üzüldüğümüz şey “Ne işiniz var köyümüzde çingeneler” demeleridir. Biz sırtımızda 60-80 kilo yükle köy köy dolaşarak alğn teriyle evimizin rızkını kazanıyoruz. Ben eve gelince yorgunluktan hemen uyuyordum. Bohçacılık zor bir iştir. Ama dolaştığımız köylerde bir çok dost edindik. Gösterdikleri samimiyet ve içten davranmaları yanında bizleri evlerine yemeğe davet etmeleri sohbet etmeleri insani çok mutlu eden bir durumdur” dedi.


ABDURRAHMAN BÜYÜKKESKİN

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0Shares