Konya’da Zazadın Hanı Kervansarayı Turizme Açıldı

13. Yüzyıl eserlerinden Alaaddin cami, Karatay müzesi, ince minare müzesi, Sahipata, sırçalı medrese gibi selçuklu’dan günümüze kalmış Türkiye’deki en nadide Selçuklu Eseri olan Zazadın Hanı Kervansaray’ı Turizm’e açıldı.

Konya’da 13. Yüzyıl eserlerinden Alaaddin cami, Karatay müzesi, ince minare müzesi, Sahipata, sırçalı medrese gibi selçuklu’dan günümüze kalmış Türkiye’deki en nadide Selçuklu Eseri olan, Selçuklu Emir’i Sadettin Köpek tarafından yaptırılan tarihi Zazadın Hanı Kervansaray’ı Turizm’e açıldı.
Tarihi İpekyolu güzergahında Konya Aksaray yolu 20.km. Tömek mahallesinde Selçuklu Emiri Sadettin Köpek tarafından yapılan Anadolu’nun en büyük Hanlarından olan Zazadın Han Turizm’e Kapılarını açtı. Hanın iç kısmında Tarımhane, Dervişhane, Çayhane, Kilimhane, Kahvehane, Gelin Odası, Han’ın Mimarı Sadettin Köpeğin makam odası gibi Selçuklu dönemini yaşatan açık hava Müzesi tarzında konseptler hazırlandı.

Han Devşirme taş denilen, çok özel figürlerden oluşan taş yapısı ile Anadolu’da en önemli Selçuklu eseri olarak diğer hanlardan farklıdır.

ö

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0Shares