TURİZMDE NEREDEYİZ

Merhaba değerli dostlar sizce turizmde Konya olarak dünyanın neresindeyiz? Hatta geçelim dünyayı kendi bölgemizde yani Türk milletine vize uygulamayan ülkelerde turizmin neresindeyiz? Turizmciler olarak ülkemizi hatta Konya’mızı hakkı ile temsil edebiliyor muyuz? 
Geçen aylarda basın büromuza İran’dan bir elektronik posta geldi. Aslında önceleri pek itibar etmemiştim bu e-postaya, birkaç kez okudum. Asparagas olacağını düşündüğüm bu yazıyı, biraz araştırdım ve gelen e-postanın asparagas olmadığını öğrendim. E-postayı gönderen kişi ile görüştüm: kendisi kesinlikle kötü bir niyeti olmadığını Türkiye yi ve Türk halkını çok sevdiğini, birkaç çabulcu için Türk halkına hizmet etmekten asla vazgeçmeyeceğini söyledi. Şimdi gelen yazının bir kısmını aynen ekliyorum.
<Benim adim ferhat, iran`da tur organizasyonu ve üç lisanda yillardan beri rehberlik yapiyorum (Türkçe, italiance, fransisca). Dört yildan beri işimin aĝirliĝini sadece Türkiye için koydüm, düşüncemde Iran`dan yilda milyon milyon iranli Turkiye`ye geliyorsa , neden güzel kardeş ve dindaş komşumuz Türkiye`den iran`a kültürlü vatandaşlar gelmesin? Bu amaç`ila yola çikarak çabaladim ve yilda bir tek gruptan Türkiye`den Iran`a yilda 10 grup`a ulaştim ve Iran kültür bakanliĝindan ödül aldim, bunlarin hepsini inter net sitemdeki sayfada (hepsi turkçedir) göre bilirsiniz.
Bu yolda şimdiye kader karşilaşdiĝim tek yalniş acenta ……………….. dir. 10 aralik-18 aralik 2009 ilk dafa yaptiĝi iranturu`nu ben organize ettim, can`ila başla çaliştim, didindim, parayi deĝil , dostluk, kardeşlik, dindaşliĝi ön planda tutarak, o seyahati benim`ile yapanlar buna şahit mail adreslerini isteyenlere verebilirim, bunlari kaç para karşiliĝina yaptiĝimi sorarsiniz …… $ adam başi,. Yani maliyetine neredeyse.
Alacağımın yüklü bir miktarını firma bana ödemedi ve beni hep 2010 da yapacaĝimiz 140 kişilik !!gruba havale ederek bir yildan beri oyaladi. 10 aralik-18 aralik 2010`da Iran`a tur benden habersiz yapildi , tamamen benim 2009`da yaptiĝim organizasyon kopya edildi. seçtiĝim hoteller`ile kendileri temasa geçtiler ama yer bulamadilar dolayisila bu tura uygun olmayan hoteller`e gitmek zorunda galdilar .insanlara turu ???? $ fiyatinda civari satildi , ama turun geleceĝine üç gün kala benden göstermelik fiyat istendi ve benim fiyatima (???$) pahali dendi,
(Turizm firması sahibi). bey`in yaptiĝi tur Iran`daki hiç bir resmi kurumun izni olmadan direkten kendi acentasi üzerinden yapti, ve bu Iran`da KAÇAK tur sayilir.>>
Evet değerli dostlar son paragrafa kadar iki firma arasındaki bir sürtüşme gibi görünen yazı sonunda bence felaketle bitti. Aslında yazı daha devam ediyor. Ama bundan sonrası beni ilgilendirmiyor. Çünkü malum eski bir turizmci olarak bilirim ki bir tur düzenlenirken gideceğiniz ülkenin resmi makamlarından izin alınması gerekiyor. Buda genelde karşı ülkeden bir turizm acentası aracılığı ile yapılıyor. Eğer bir tur izinler alınmadan yapılıyorsa kaçak tur durumuna düşüyor ve başınıza gelen herhangi bir olaydan o ülkenin turizm bakanlığı sorumluluk almıyor. Peki üç beş kuruş fazla para kazanma uğruna bu riske girmeye değer mi? Daha iki yıl önce İstanbul’da bulunan bir turizm acentası tarafından otel ödemeleri yapılmadığı için Konya’mızın ileri gelen sanayicilerinden yirmi kişilik bir grubun ramazan umresinde Medine’de otelde pasaportlarına el konularak rehin kaldığına ve hatta uçak biletleri olmadığından mağdur olduklarına bizzat şahit oldum.
Kıymetli dostlar umre ve turizm sezonunun başladığı şu günlerde lütfen dikkatli olalım… üç kuruş ucuz diye kaliteden ödün veren ve daha fazla masraf yaptıran sözde turizmci sahtekarlara kesinlikle itibar göstermeyelim. Bir yıl çalışıp yapacağımız on günlük bir tatilimizi veya dişimizden tırnağımızdan biriktirip gideceğimiz umremizi zehir etmeyelim…
Sahtekarlığın değil, dürüstlüğün kazandığı bir dünyada herkese sağlık, mutluluk ve bol kazanç getiren bir mart ayı dilerim. Allah yar ve yardımcımız olsun. 
MART 2011

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0Shares