SURİYE İZLENİMLERİ 2

Merhaba değerli dostlar Suriye’nin başkenti (Dumeskus) Şam’ı gezmeye kaldığımız yerden devam ediyoruz. 
İstanbul’daki kapalı çarşıyı andıran o muhteşem Hamidiye kapalı çarşısını geçtikten sonra Şam’ın hatta Suriye’nin en büyük camiine, Emevii camii’ne ulaşıyoruz. Emevii camii Müslümanların eline geçmeden önce kilise olarak kullanılmaktadır. Müslümanlar Şam’ı feth edince burayı camii yapmaya karar verirler. Fakat Hıristiyanlar burada bizim bir eserimiz kalsın isterler ve burası camii ye çevrilirken içindeki vaftiz havuzuna dokunulmaz. Günümüzde de hala mevcuttur. Camii’nin geniş bir avlusu var. Avlunun hemen girişinde, sol tarafta direkler üzerine yapılmış bir eser dikkati çekiyor.
burası dönemin idarecileri tarafından zekat toplama yeri olarak kullanılmış. Zekatlar burada toplanıyor ve sonra ihtiyaç sahiplerine dağıtılıyormuş. avlunun ortasında bulunan şadırvandan abdestimizi aldıktan sonra camii ye giriyoruz. Cuma vakti camii tıklım tıklım dolu ve ezan okunmaya başlıyor. 4 müezzin okuyor ezanı camii de 4 mezhep imamının da namaz kıldıracağı 4 adet minber var. Cuma namazını kıldıktan sonra camii yi gezmeye devam ediyoruz. Camii’nin ortasında Hz. Yahya (A.s) kabri bulunmaktadır.
Burayı ziyaret ettikten sonra camii’nin içinde bulunan vaftiz havuzunu görüyoruz. Daha sonra Peygamber efendimizin torunu, Hz. Ali nin oğlu Hz. Hüseyin’in kerbela da Yezid’in emri ile şehit edilerek kesik başının buraya getirilip sergilendiği ve daha sonra mübarek başının defnedildiği mezarını ziyaret ediyoruz.
Daha sonra camii’nin avlusundan çıkıp hemen bitişiğinde bulunan Selahaddin Eyyubi’nin kabrininin bulunduğu türbeyi ve türbenin yanındaki ilk Türk hava şehitlerimiz olan 3 kahraman pilotumuzun mezarlarını ziyaret ettikten sonra buradan ayrılıyor ve sahabe kabirlerinin bulunduğu mezarlığa geçiyoruz. Mezarlıktaki ilk ziyaret yerimiz: Peygamber efendimiz vafaat ettikten sonra artık ben Medine’de duramam diyerek Şam’a gelen ve burada vefat eden İslam’ın ilk müezzini Bilal Habeşii ve Hz. Cafer-i Tayyar’ın mezarlarının bulunduğu Türbeleri oluyor. Efendimizin eşlerinden Ümmü Seleme validemizin Türbesini ve 12 kerbela şehidinin kesik başlarının bulunduğu türbeyi ziyaret ettikten sonra Sultan Vahdettin ve Ailesinin kabirlerinin bulunduğu Selimiye külliyesine doğru hareket ediyoruz.

Değerli dostlar önümüzdeki sayımızda Şam’ı gezmeye kaldığımız yerden devam edeceğiz. Sağlık, Mutluluk Ve bol kazançlı bir aralık ayı dilerim. Allah yar ve yardımcımız olsun.

ARALIK 2010

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0Shares